Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinci se od Kyjeva dozvěděli, že nemají důvod jezdit do Ruska!

Ukrajinci se od Kyjeva dozvěděli, že nemají důvod jezdit do Ruska!

Ukrajinský ministr infrastruktury Vladimir Omeljan prohlásil, že nevidí smysl cestování Ukrajinců  do Ruska nebo na Donbas či Krym.

Ilustrační foto
9.srpen 2017 - 10:10

„Zastavili jsme železniční osobní a nákladní dopravu s Krymem a okupovaným Donbasem. Domnívám se, že není důvod, proč tam jezdit. A ostatně není třeba cestovat ani do Ruska. Vlastně jen na návštěvu k příbuzným. Jestliže jdeme do Evropy, pak musíme jezdit do Evropy,“ zdůraznil ministr v rozhovoru pro on-line vydání „Obozrevatel“.

V červenci ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že Kyjev zavede biometrické kontroly pro občany jiných zemí, kteří překračují hranice země. Podle tajemníka NSDC Oleksandra Turčynova, se budou tato opatření týkat především Rusů.

Moskva: Kyjev buduje autoritářský režim! Co na to Západ?

Při pokusu se izolovat od Ruska se ukrajinské vedení potýká s masivním cestování Ukrajinců do Ruské federace za výdělkem. Ukrajina se na pozadí nacionalistického šovinismu, který povýšil na oficiální politiku státu, snaží odbourat vše ruské, od knih, televizních kanálů, filmů atd. Hostující ruské umělce a soubory předem označila za „hrozbu“ národní bezpečnosti, a všichni budou prověřováni ukrajinskou bezpečnostní službou (SBÚ). Navíc Kyjev zablokoval ruské sociální sítě na internetu.

Navíc, frakce „Lidové fronty“ vyzvala poslance Nejvyšší rady, aby zvážili návrh zákona zavedení o vízového režimu s Ruskem. Ukrajinský parlament projedná tuto otázku na podzim.

Takové přání se ale může nakonec vymstít.

Komplikace s cestováním a výše uvedené akce Kyjeva zase snížily zájem Rusů cestovat na Ukrajinu. Podle letošního průzkumu se 33% Rusů domnívá, že je třeba uzavřít s Ukrajinou hranice a zavést vízový režim, přičemž polovina dotázaných to odmítá. Na ukrajinské straně víza podporuje 40% dotázaných a podobně jako v Rusku to polovina odmítá, uvedly noviny Gazeta.ru.


Rada ministra Omeljana, cestovat tedy do Evropy (míněno Evropské unie) by mohla mít alespoň trochu smysl, pokud by Ukrajinci na takové cesty měli peníze. Ovšem částky na pobyt, které požadují jednotlivé státy EU od východních cestovatelů, většina Ukrajinců nemá. navíc schválený bezvízový režim s EU neumožňuje zde pracovat.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)