Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajině prý pomohou k návratu Krymu raketové údery na poloostrov!

Ukrajině prý pomohou k návratu Krymu raketové údery na poloostrov!

Ukrajina může vrátit Krym za pomoci raketových úderů na poloostrov, uvedl velitel dobrovolnického 5. praporu ukrajinské armády Vladislav Litvin.

Ilustrační foto
26. října 2017 - 13:06

Pokud si někdo pomyslel, že se jedná o nějaké chilialistické blábolení, pomyslel si špatně. Litvin zcela vážně řekl v rozhovoru pro „Apostrof“, že „pokud skutečně chceme eliminovat nějakou vojenskou základnu, pak by ukrajinské rakety, nové technologie nebo výroba některých nových věcí měly teoreticky stačit.“

Podle Litvina nebude návrat poloostrova složitější, než návrat Doněcka a Luhanska. Naopak, protože se jedná o ohraničené území. Vysmál se „řečem“, že je Krym nedostupnou pevností. Poznamenal, že by nemělo smysl použít pozemní síly, ale je si jistý, že k návratu poloostrova pomůžou přesné raketové údery.


Na jaře ukrajinský prezident Petro Porošenko navštívil v oblasti Oděsy testování nejnovější ukrajinské střely. Ukrajinská vojenská řízená střela je verze projektilu pro několik raketometů (MLRS) „Smeršč".

Ruský deník „Pravda.ru“ v této souvislosti připomněl, že v únoru 2017 ve východní části Černého moře uskutečněny manévry NATO „Sea Shield 2017“. Kromě ukrajinského námořnictva byly zastoupen sedmi zeměmi aliance (Bulharsko, Kanada, Řecko, Rumunsko, Španělsko, Spojené státy a Turecko). Podle odborníků byly plněny úkoly spojené s osvobozením území Donbasu a Krymu, které jsou podle NATO obsazené Ruskem.

Zahrnovaly 16 válečných lodí (včetně až 8 fregat a korvety), 1 ponorku, 10 letadel a asi 3 000 vojáků.


Námořní seskupení vedl nejnovější raketový torpédoborec královského námořnictva Velké Británie "Diamond". Předsedkyně britské vlády Theresa Mayová označila tyto manévry za účinnou demonstraci sil. Ministr obrany Michael Fellon očividně s odkazem na Rusko uvedl, že těmito vojenskými kroky „Británie vysílá jasný signál, že jsme odhodláni k obraně demokracie na celém světě a podporu svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny.“

(kou, prvnizpravy.cz, apostrophe.ua, pravda.ru, foto: arch.)