Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinší neonacisté: Nejsme neonacisté, chceme zavést pořádek!

Ukrajinší neonacisté: Nejsme neonacisté, chceme zavést pořádek!

Kolem půlnoci v lese poblíž Kyjeva čtyři muži oblečeni v černé barvě s obušky u pasu poslouchají pozorně zvuk řetězových pil, které patří zlodějům dřeva. "Policie v naší zemi nefunguje, je zkorumpovaná nebo opilá," říká jeden z mužů,“proto se s tím musíme vypořádat sami."

Z přísahy
14. března 2018 - 06:20

Tyto lesní „hlídači“ nejsou typickými ekologickými aktivisty. Jsou členy Národní milice, ultranationalistické organizace úzce propojené s plukem Azov, krajně pravicovým vojenským uskupením, jejíž členové se hlásí k neonacismu, píše se  článku The Guardian.

"Na národním socialismu není vůbec nic špatného," říká Alexej, další člen milice, „nevím, proč je každý vždycky spojován s koncentračními tábory."

Vedle likvidace nezákonné těžby dřeva, Národní milice tvrdí, že má za cíl eliminovat pouliční zločin, obchodování s drogami a alkoholismus na veřejnosti.

"Je nás hodně. Nemáme strach použít sílu k prosazení ukrajinských zákonů,“ bylo uvedeno nedávno v Prohlášení Národního hnutí.

29. ledna se členové milice s kapucemi objevili na zasedání obecního zastupitelstva v Čerkasy, v centrální Ukrajině, a údajně nechtěli, aby úředníci opustili budovu, dokud nepotvrdí rozpočet města.


Národní milice tvrdí, že její členové jsou všichni dobrovolníci a že výdaje jsou pokryty korporacemi a jednotlivci podporující jejich činnost.

Mezi příslušníky národní milice patří veteráni z ukrajinské čtyřleté války proti separatistům na Donbase, stejně jako bývalí fotbaloví hooligans, kteří se účastnili revoluce na Ukrajině v letech 2013-14. Někteří jsou fanatici, kteří ani nepijí, ani nekouří. Mnozí si nepamazují na život v Sovětském svazu, vyrostli na nezávislé Ukrajině, kde důvěra v donucovací orgány zůstává i přes nedávné policejní reformy nízká.

"Policejní reformy byly k ničemu," řekl Alexej poté, co spolu se svými kolegy neúspěšně  hledali zloděje dřeva. "Je to stále k ničemu, víš?"

Ačkoli Národní hnutí působí po dobu jednoho roku, dokonce i v pouličních hlídkách v městech pod ukrajinskou vládní kontrolou, skupina vstoupila v patrnost v závěru minulého měsíce, kdy asi 600 jejích členů pochodovalo přes centrum Kyjeva. Někteří byli oblečeni v maskáčích,  zatímco jiní byli oblečeni v černé se šátky přes obličej. Tato provokativní přehlídka síly vyvrcholila přísahou, kde členové milice za svitu pochodní, slibují přísahu oddanosti Andreji Bileckému, poslanci a bývalému  vůdci "Azova", který stojí v čele Národního hnutí.

"Když jsou úřady impotentní a neřeší otázky zásadního významu pro společnost, pak obyčejní obyvatelé jsou nuceni převzít zodpovědnost," řekl Bileckij ukrajinským médiím.

Bileckij sice v posledních letech potlačill svou rétoriku, ale bývalý velitel Azovského praporu v roce 2010 deklaroval, že posláním ukrajinského národa je "vést závěrečnou křížovou výpravu světa ... proti Semitům v čele „Untermenschen“.

Zatímco ukrajinské právo umožňuje neozbrojeným civilním organizacím pomáhat orgánům činným v trestním řízení, mnoha pozorovatelům obřad v Kyjevě připomínal Německo z třicátých let a vzbuzuje obavy, že demokracie Ukrajiny by byla ohrožena stále sílícím pravicovým hnutím. Pro Národní hnutí a a další krajně pravicové strany hlasuje méně než 5% voličů, ale analytici tvrdí, že by mohli využít ekonomickou a sociální nestabilitu Ukrajiny, aby zvýšily své volební šance.

"Znepokojuje nás rostoucí nacionalismus na Ukrajině a zdánlivá neochota vlády potlačit ji. Mezinárodní příznivci a finančníci by měli být velmi znepokojeni," uvedla Tanja Cooperová, ředitelka Human Rights Watch na Ukrajině.

Ukrajinský pluk Azov používá americké smrtící zbraně už od léta


Ukrajinští vojenští představitelé ale tvrdí, že obavy jsou neoprávněné.

"Pokud se svět obává hrozby ukrajinského neonacismu, můžeme vás ujistit, že nejsme neonacisté; jsme prostě lidé, kteří chtějí změnit naši zemi k lepšímu, "řekl Ihor Vdovin, mluvčí Národního hnutí. "Nechceme vytvořit nějaký bílý řád."

Vdovin však také řekl, že nemůže odpovídat za členy milice, kteří se hlásí k bílé nadřazené rase nebo neonacistickým názorům.

"Lidé se vyděsili, když viděli, jak organizovaný a disciplinovaný pochod byl v Kyjevě," uvedl Stepan Holovko, vysoký představitel Národní milice. "Ale proč bychom se měli omlouvat za to, že naši lidé plní úkoly, které jim byly dány?"

Azov a Národní hnutí jsou propojeny s Arsenem Avakovem, ukrajinským ministrem vnitra, který je považován za možného nástupce Petra Porošenka, nepopulárního prezidenta Ukrajiny. Avakov potlačil spekulace, že Národní hnutí je jeho vlastní soukromou armádou a říkal, že nedovolí, aby "paralelní struktury" napadaly autoritu policie.

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)