Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská opozice si stěžovala na Porošenka u Tillersona

Ukrajinská opozice si stěžovala na Porošenka u Tillersona

Americký ministr zahraničí přijel na Ukrajinu, aby ubezpečil Porošenka o podpoře Ameriky a zároveň s ním přijíždí zvláštní vyslanec Kurt, jak ho důvěrně pojmenoval Porošenko.

Petro Porošenko a Rex Tillerson
10.červenec 2017 - 03:20

Ukrajinská opozice si při této příležitosti stěžovala u amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona  právě na Petra Porošenka.

V prohlášení Opozičního bloku se píše kromě jiného, že slogany o demokracii pronášené prezidentem a vládou jsou v rozporu s realitou a z Ukrajiny se stává autoritářský stát.

„Na pozadí kritické bezpečnostní situace, nedostatečného pokroku v provádění politických aspektů Minských dohod  a nedostatečného  pokroku v boji proti korupci ve vyšších patrech státního vedení, ukrajinská vláda se pravidelně uchyluje k tlaku proti politické opozici a nezávislým sdělovacím prostředkům,“ píše se na stránkách Opozičního bloku a dále se píše.

„Ukrajinský prezident a vláda systematicky porušují mezinárodní demokratické normy, včetně svobody projevu a plurality sdělovacích prostředků a existence nezávislé politické opozice. Ukrajinské orgány se pasují na to, že jsou spolehlivým pilířem demokracie v regionu. Nicméně, tyto slogany jsou v rozporu se skutečností, která jasně ukazuje na rychlou transformaci Ukrajiny  v autoritářský stát. Dochází k pronásledování  předních opozičních politiků, regionální  aktivisté Opozičního bloku jsou falešně a směšně  obviňováni.“

Opoziční blok se domnívá, že vláda podporuje neonacistické útoky proti opozici, a uvádí že vraždy novináře Olesji Buziny a Pavla Šeremeta nebyly dosud vyšetřeny. Podobně se jedná o nevyšetřené případy žhářství TV kanálu „Inter“ a regionálních  kanceláří Opozičního bloku.

„Vláda povzbudila tyto nezákonné činnosti, rozvázala ruce banditům, útočí na skutečnou opozici, která má podporu velké části společnosti. Teror a politicky motivované stíhání opozice - to je přímý útok na demokracii a práva ukrajinských občanů znát pravdu o korupci a neschopnosti úřadů.  To jsou rány demokratickým hodnotám, svobodě slova a lidským právům, kterých si tak váží celý civilizovaný svět,“ píše se dále v prohlášení.

CNN: Tillerson jede na Ukrajinu uklidnit Porošenka

Opoziční strana v prohlášení dodává, že na Ukrajině zastrašují novináře, je zde zákaz sociálních sítí a webových stránek, podobně úřady chtěli sebrat licence TV kanálů jako je „Inter“, „1 + 1“, „112“ a Ukrajina NewsOne.

Závěrem vyzývá Opoziční blok amerického ministra zahraničí Rexe Tillerse:
„Obracíme se na vás k podpoře požadavků opozice vůči ukrajinským orgánům, pokud jde o ukončení politické represe, nelegálních aktivit radikálů, protiprávní nátlak na média a zajištění  jejich skutečné nezávislosti. Doufáme v plodnou spolupráci s cílem chránit ukrajinskou  demokracii, občanskou společnost a návrat Ukrajiny na cestu míru a rozvoje.“

(rp,prvnizpravy.cz,gordon,ua,opozition.org, foto:arch.)