Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská revoluce přivedla zemi ke korupci, nacionalismu a nesvobodě

Ukrajinská revoluce přivedla zemi ke korupci, nacionalismu a nesvobodě

Ukrajinský politolog a filozof Mihail Minakov popisuje stav Ukrajiny tři roky po demonstracích na kyjevském náměstí Majdan.

Ilustrační foto
3.září 2017 - 06:20

Ačkoli se politický režim změnil na Ukrajině v únoru 2014, zdá se, že politický a socioekonomický systém byl zachován. "Revoluce důstojnosti" vedla k bezohledné korupci, militantnímu nacionalismu a úpadku svobod.

Boj proti nespravedlivému režimu spojil na Majdanu tři proudy. Liberálové chtěli vstup nebo přidružení s Evropskou unií (EU), což by mělo zaručit rozvoj země. Nacionalisté vnímali Majdan jako fázi národní revoluce, která by vedla k vytvoření státu, v němž dominuje jediná etnická skupina, jediný jazyk a jednotná církev. Konečně, oligarchové, kteří byli zbaveni svého majetku vládním režimem, se chtěli vrátit k politickému a ekonomickému pluralismu. Pokud jde o zbytek obyvatelstva, to jen doufalo, že přežije hospodářskou  krizi i válku se separatisty podporovaných Rusy a porevoluční kocovinu.

Dohoda o přidružení s Evropskou unií, podepsaná v roce 2014, vstoupila v platnost 1. září. Cena je vysoká: země může jen doufat v přidružení a stát se členem EU již není aktuální záležitost.
Byly zřízeny důležité protikorupční instituce. Místní orgány dostaly více pravomocí a zdrojů. "Lustrace" - čištění veřejných služeb - a reforma veřejného sektoru, k tomu bylo potřeba zlepšení kvality správy, spravedlnosti a policie. Nakonec deregulace usnadnila vznik podniků na Ukrajině. Westernizace však měla znepokojující výsledky. Protikorupční instituce mají svou existenci pouze díky podpoře západních vlád, politici jsou často využíváni v boji proti konkurentům oligarchů .

Ukrajinská politická třída se jednoznačně posunula doprava: „Demontáž komunismu“ vytvořila ideologický monopol v zemi, následují zákony, které rozšiřují práva Ukrajinců na úkor zájmů rusky mluvícího obyvatelstva, a zvýšil se počet krajně pravicových skupin, kteří se více než kdy jindy blíží k oligarchickým klanům. Před třemi lety se zdálo, že oligarchové jsou poraženi, ale teď jsou zpátky ve hře a zvýšili svůj vliv.

Nicméně největším vítězem je Porošenkův klan. V roce 2016 se mu podařilo konsolidovat svou moc tím, že umístil své stoupence na nejvyšší pozice.

"Zdá se, že stejný osud zasáhl země východní Evropy po různých revolucích a přechodech moci. Všichni se nejprve utopí v nerealizovatelných snech a nakonec čelí realitě. Nedávná historie na Ukrajině to jasně demonstruje, "shrnuje politolog.

(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)