Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinské jednotky obsadily dvě vesnice v neutrální zóně na Donbasu

Ukrajinské jednotky obsadily dvě vesnice v neutrální zóně na Donbasu

Na Facebooku vojenského tiskového střediska bylo oznámeno, že dvě vesnice v neutrální zóně na Donbasu má pod kontrolou ukrajinská armáda, jedná se o vesnice Travnevoje a Gladosovo, 20 kilometrů severně od Gorlivky.

Ilustrační foto
25. listopadu 2017 - 12:30

Informace jsou potvrzeny vedením Doněcké lidové republiky, s tím, že plány ukrajinské armády byly ambicióznější. Ze štábu velitelství 54. brigády APU bylo oznámeno ukrajinským médiím, že v plánu bylo obsadit větší území a dojít až na kraj Gorlivky. Nicméně, milice DLR se dozvěděly o plánech APU a podařilo se jim „zvednout“ posily, což bylo rozhodující pro zastavení pravidelné ukrajinské armády.

Podle vedení DLR je obsazení osad na neutrálním území vážným porušením Minských dohod.

"Během včerejšího dne ozbrojené síly Ukrajiny 25krát porušily příměří. Bombardování podle APU zasáhlo 15 osad v oblasti DNR,  byly použity různé ráže minometů, rakety, granáty a ruční palné zbraně“, uvedl zástupce operačního velení samozvané Doněcké lidové republiky a dodal, že „tři domy byly poškozeny střelbou a shořel vůz.“


Na základě faktů o nejnovějším vývoji ombudsmanka DLR Daria Morozová se chce  odvolat k mezinárodním organizacím a koordinátorovi pracovní podskupiny pro humanitární otázky na jednání v Minsku o Ukrajině Toni Frische s požadavkem okamžitého vyšetření obsazení osad na neutrálním území. Podle ní může situace vytvořená bezpečnostními složkami vést k humanitární katastrofě.

V důsledku bojů v obsazených osadách došlo k poškození vodovodních a elektrických vedení. V tuto chvíli oddíly „Ajdar“, které obsadily vesnici zakázaly obyvatelům opustit své domovy a  proto nemohou doplňovat  zásoby potravin a vody.
 
(rp,prvnizpravy.cz,eurasia,foto:arch.)