Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský generál: Vždyť nás na Krymu nenávidí!

Ukrajinský generál: Vždyť nás na Krymu nenávidí!

Bývalý šéf hlavního vyšetřování bezpečnostní služby Ukrajiny, generálmajor Vasilij Vovk uvedl, že podle něj je nepravděpodobné, že se Donbas a Krym navrátí Ukrajině v blízké budoucnosti.

Ilustrační foto
11. června 2018 - 11:04

„Současná objektivní realita a operativní situace ukazují, že v blízké budoucnosti nevidíme možnost osvobození našich území. A blízká budocnost je 5, 10, 15 let," řekl Vovk ve vysílání „Obozrevatel TV“.

„Musíme mluvit pravdu, a ne, aby se lidé smáli, že „zítra celý Donbas na 99 procent je připraven  k návratu Ukrajině“. „Známe reálnou situaci: Dokonce na neokupovaných územích, a těch, které jsou kolem nich v „šedé zóně“ a dále, hledí směrem k Rusku," zdůraznil.

Podle generála drtivá většina obyvatel Krymu nechce návrat a „nenávidí Ukrajinu", navíc mnozí mají ruské pasy, aby mohli těžit z výhod bezvízového režimu.


Na konci dubna, náměstek ministra pro dočasně okupovaná územích a vnitřně vysídlené osoby Ukrajiny Georgij Tuka řekl, že ukrajinská vláda nemůže udělat nic pro návrat na polostrova Ukrajině, kromě politických prohlášení a demarší.

Ovšem takových střízlivách hlasů zní z Kyjeva jen pozřídku. Obyvatelstvo je permanentně krmeno výroky o návratu "okupovaných" oblastí do několika let či dokonce měsíců z úst vládních činitelů v čele s prezidendem Petro Porošenkem už čtyři roky. A je velmi nepravděpodobné, že by se něco změnilo. Včetně chilialistických  fantasmagorií o násilném dobytí těchto území. Pro pomajdanovskou vládu je konflikt na východě země příliš dobrou výmluvou a hecováním pro vypjatý nacionalismus pro zakrytí marasmu v samotné Ukrajině, zapříčeněného vlastní kleptomanickou činností.

Krym se stal ruským regionem poté, co zde uspořádali v březnu 2014 referendum, ve kterém se drtivá většina obyvatel poloostrova vyslovila ve prospěch sjednocení s Ruskem.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)