Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský ministr energetiky varuje: Hrozí katastrofa s tranzitem plynu!

Ukrajinský ministr energetiky varuje: Hrozí katastrofa s tranzitem plynu!

Provozovatel ukrajinské plynovodné přepravní soustavy „Ukrtransgaz“ nemusí být technicky připraven na přepravu paliva kvůli nedostatku investic, uvedl ministr energetiky Igor Nasalik.

Ilustrační foto
7.srpen 2017 - 13:06

V minulých dnech vedení „Ukrtransgaz“ obvinilo „Naftogaz“, že společnost nemá zájem investovat do plynovodné přepravy kvůli rizikům spojeným s výstavbou ruských plynovodů, které obchází Ukrajinu, a to může mít nepříznivý vliv na přípravu na zimu.

Ministr energetiky podpořil postoj „Ukrtransgazu“. Označil politiku Naftogazu za hloupou„pokud jde o dopravní systém“, a že sami už škrtli dopravu plynu v roce 2019. „Kromě toho, při tomto postoji „Naftogazu Ukrajiny“ se může stát, že Ukrtransgaz „nebude technicky připraven na čerpání plynu,“  řekl Nasalik v rozhovoru pro ukrajinský první národní televizní kanál.

Ukrajina: Bez pomoci Evropy skončíme jako tranzitní země ruského plynu

„Pokud nebude plynová přepravní soustava připravena, bude to katastrofa,“ dodal ministr.

Je to ale odraz několikaleté reality oligarchického systému na Ukrajině. Zisky z trazitu a ceny plynu očividně putují všude možně (včetně mnoha kapes), ale investice do zastaralé přepravní sítě váznou. A pak lze souhlasit s ukrajinským ministrem, že to bude „katastrofa“.

(kou, prvnizpravy.cz, 1tv.com, foto: arch.)