Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský politik: Porošenko nemohl nosit mrtvé z Majdanu!

Ukrajinský politik: Porošenko nemohl nosit mrtvé z Majdanu!

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko nemohl nosit raněné a mrtvé z „euromajdanu“, protože se zde objevoval „velmi zřídka“, a dokonce se dlouhou dobu nemohl rozhodnout, ke které straně se přikloní.

Majdan 2014
23. února 2019 - 07:20

Agentuře RIA Novosti to sdělil aktivní účastník těchto událostí, ukrajinský politik Oleg Carev.

Dříve Porošenko řekl, že osobně nosil těla mrtvých a také pomáhal zraněným během „euromaidanu" v Kyjevě v roce 2014. Videozáznam jeho projevu vydala novinářka Tatjana Vysockaja na svém kanálu YouTube. Novinářka v komentářích pod videem vyjádřila pobouření nad projevem prezidenta. Podle jejího názoru Porošenko přikrášluje svoji roli v těchto událostech a snaží se "přepsat historii".

„Porošenko se během Majdanu nemohl rozhodnout, s kým je. Chytrým nebo krásným ... Byl tam a tady, až do situace, kdy bylo jasné, kdo vyhrál. A nezapomeňte, že to byl ministrem (pro ekonomický rozvoj a obchod) za Janukovyče,“ řekl Carev.

Navíc, na amotném Majdanu se sám Porošenko objevil „velmi zřídka", takže situace, ve které by pomáhal protestujícím, se podle Careva jen těžko mohly stát.

„Porošenko má jednu charakteristiku ... Byl se na všech setkáních opozice, zároveň se neustále, každodenně setkával se zástupci týmu Janukovyče," uvedl Carev.


Carev, jako jeden z aktivních organizátorů „Antimajdanu“ a místopředseda vedoucího frakce „Strany regionů“, řekl, že se Porošenko stále setkával s příznivci Janukovyče, a to zejména s  Andrijem Kljujevem (až do 24. ledna 2014 - tajemník Národní bezpečnostní rady, poté v čele prezidentské administrativy) a Sergejem Levočkinem (do 17. ledna 2014 - vedoucí prezidentské administrativy). A během prvního pokusu o útok na budovu prezidentské administrativy Porošenko údajně na žádost Kljujeva osobně přesvědčil protestující, aby se rozptýlili, řekl Carev.

Podobně se Porošenko choval během oranžové revoluce v roce 2004, uvedl politik.

„Vedl skupinu speciálních operací (v opozici). Prováděje všechny protesty, blokování, ve skutečnosti jako jedním z účastníků „Oranžové revoluce“ se téměř každý den setkával s (prezidentem Ukrajiny Leonidem) Kučmou říkal mu všechno, co zná zevnitř. Kučma měl iluzi, že je tam účast Porošenka, ale je to náš muž v táboře nepřítele," vzpomínal Carev.

Navzdory obezřetnému chování se Poroshenko podařilo vyjít jako hlavní vítěz převratu na Majdanu a stát se prezidentem Ukrajiny, protože se podle Careva líbil tehdejšímu americkému viceprezidentovi Joe Bidenovi.

„Prezidentem měl být (Vitalij) Kličko. Prosazovali ho Němci, ale pak neprošel pohovorem u Bidena. A Porošenka měl Biden měl rád - hovoříl plynně anglicky. Opravdu inteligentní, energický, naprosto bez skrupulí ... to byly všechny kvality profesionálního politika," dodal Oleg Csarev.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)