Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský viceadmirál varoval před koncem ukrajinské flotily

Ukrajinský viceadmirál varoval před koncem ukrajinské flotily

Kvůli nedostatečné státní námořní politiky může ukrajinské námořnictvo v blízké budoucnosti zmizet, řekl viceadmirál Serhiy Hayduk v rozhovoru pro rádio „Svoboda“.

Ilustrační foto
16.srpen 2017 - 07:20
„Stav národního námořnictva je kritický, pokud mu nebude věnována pozornost, bude flotila zastaralá a jako taková přestane existovat,“ uvedl Hayduk.

Podle viceadmirála na Ukrajině neexistuje národní námořní politika, neexistuje  námořní doktrína, rozvoj strategie státního programu na výstabu lodí.

„Financování ze státního rozpočtu pokrývá potřeby flotily tak z 10-12%, v nejlepších dobách, to bylo 32%, ale problém není v penězích, ale v tom, že stát nemá žádnou strategii ..,“ pokračoval v kritice  viceadmirál.

Podle Hayduka rozvoj Černomořské ruské flotily je nesrovnatelně lepší ve  srovnání se stavem ukrajinského námořnictva.

„Od roku 2014 do roku 2017 se v ruské černomořské flotile objevily dvě nové fregaty s řízenými raketami “ Caliber“, dvě malé raketové lodě fregaty s řízenými raketami “ Caliber“,  čtyři ponorky také s raketami „Caliber“ .... byly dodány nové pobřežní raketové systémy“, řekl Hayduk s tím, že ukrajinská flotila je doplňována pouze loděmi.

US Navy staví námořní základnu na Ukrajině

24.července vyšlo najevo, že jediná loď, která se podařilo vrátit Ukrajincům po znovusjednocení Krymu s Ruskem je korveta „Vinnitsa“, ale ta nevypluje, protože má technické problémy. Korveta je v Oděse a čeká na opravu. Posádka na vlastní náklady loď natírá a opravuje pro případ vyplutí.

Ukrajinské námořnictvo dnes sestává z 11 lodí. Podle odborníků ve službách ukrajinského loďstva je především fregata „Hetman Sagaidachnyi“ raketový člun „Pryluky“ minohledačka „Genichesk“ invazní lodě „Svatovo“ a „Kirovograd“ , korveta  „Vinnitsa“ a dělový člun „Skadovsk“ .

 (rp,prvnizpravy.cz,flot,foto:arch.)