Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

US Air Force se blíží k Rusku, opravují základny na východě Evropy

US Air Force se blíží k Rusku,  opravují základny na východě Evropy

Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v Evropě a také letecké síly tichým způsobem zrychlily investice, které by umožnily nasazení letectva ze spojeneckých základen ve východní Evropě poblíž západních ruských hranic.

Ilustrační foto
27. června 2018 - 06:20

Trumpova  administrativa předpokládá, že v roce 2019 vynaloží 828 milionů dolarů na rozvoj vojenské infrastruktury v Evropě. To by mělo zabránit ruské agresi a posílit spojence. Téměř polovina této částky půjde na posílení amerického letectva.

Zvláštní pozornost by měla být věnována leteckým základnám v Evropě, které musí být posíleny vojenským vybavením, vybudováním nových vzletových  a přistávacích drah a sklady paliva.

Po tom, co Spojené státy po ukončení studené války svou přítomnost v Evropě snížily, tak se nyní vše obrátilo opačným směrem a od roku 2017 se některé vojenské náklady zvýšily pěti až desetinásobně.
 
Pentagon chce, aby v případě ruského útoku proti jakémukoliv evropskému spojenci, mohlo  US Air Force rychle reagovat a mělo k tomu odpovídající podporu leteckých základen.  USA nebudou budovat  nové základny, ale chtějí zlepšit a modernizovat stávající infrastrukturu v zemích bývalého SSSR tak, aby splňovaly požadavky US Air Force.
 
Takže v roce 2018 byly přiděleny peníze především na modernizaci základny Amari v Estonsku, která by tak mohla obsluhovat letadla  A-10, F-15, F-16, F-22 a F- 35. Na základně Kecskemetü v Maďarsku platí USA 56 milionů dolarů ročně za skladování paliva, toto letiště obslouží  letadla F-15, A-10 a C-5. A v roce 2019 by mělo dojít k rozšíření drah ve slovenských  Malackách, kde by potom mohly operovat A-10 a F-15. Air Force také chce v roce 2019 pokračovat ve výstavbě pojezdových drah v Rygge v Norsku. Navíc letectvo požaduje finance pro dvě největší základny amerického letectva v Evropě: Ramstein v Německu a Fairford ve Velké Británii.

 
„Myslím, že jsme ztratili iniciativu, a teď když chceme posílit naše obranné schopnosti, tak vidíme právě ty nedostatky a musíme je napravit,“ řekl bývalý velitel amerických vzdušných sil v Evropě, generál Frank Gorani.

Podle odborníků si americká armáda uvědomuje, že východní Evropu nelze chránit ze Západu. Takže pokud jsou všechny síly soustředěny v Německu, pak v nouzové situaci může jejich přesun trvat příliš dlouho. Jenom všechna povolení pro přesun mezi  Německem a Polskem budou trvat týdny, píše se v článku.
 
Současně Rusko prý vytvořilo systém, který by měl bránit volnému pohybu sil NATO. Systém obsahuje rakety země-vzduch s krátkým a středním doletem. Zatím není jasné jakým způsobem  se NATO bude proti tomu bránit.

(rp,prvnizpravy.cz,defensenews,foto:arch.)