Svátek má: Jolana

Zprávy

Velikost textu:

US senátor: Venezuela je hrozbou, je třeba zasáhnout tak jako v Grenadě!

US senátor: Venezuela je hrozbou, je třeba zasáhnout tak jako v Grenadě!

Americký senátor Lindsey Graham navrhuje vojenský zásah proti Venezuele. Ale myslí to vážně a věří tomu, že Venezuela je hrozbou pro Spojené státy nebo se jen snaží vyděsit Madurovu vládu? 

Lindsey Graham, americký senátor za Republikánskou stranu
30. května 2019 - 07:20
 
„Chtěl bych dát Kubě ultimátum, aby odešla z Venezuely. Pokud ne, dáme venezuelské armádě vědět, že si musí vybrat mezi demokracií a Madurem. A pokud si vyberete Madura a Kubu, jdeme na vás,“ prohlásil republikánský senátor.

Lindsey Graham v rozhovoru pro FOX News Sunday uvedl, že je přesvědčen , že Trumpova administrativa by měla napadnout Venezuelu, podobně jako prezident Ronald Reagan napadl ostrovní stát Grenadu v roce 1983 s cílem vyhnat marxistickou vládu.

„Udělal bych přesně to, co udělal Reagan. Tohle je na našem dvorku. Trump řekl, že je pro demokracii, proti socialismu. A když přijde na Madura, nakreslí červenou čáru. Jestli nekoná, každý na světě si bude myslet, že je slabý. Pokud se tak chová, pomáhá tak Severní Koreji, Íránu, Rusku a všem ostatním,“ reagoval Lindsey Graham.

„V první řadě je to absurdní srovnání. Grenada je malý ostrovní národ. Myslím, že populace je menší než 100 000. V době, kdy byla napadena, absolutně minimální ozbrojené síly Grenady, které nepředstavovaly naprosto žádnou hrozbu a jako takové v podstatě nepředstavovaly vůbec žádný odpor vůči americké invazi. Venezuela je samozřejmě mnohem větší zemí, která má necelých 30 milionů obyvatel.  Má stálou asi půlmilionovou armádu. A bylo by to samozřejmě mnohem, mnohem těžší pro USA v případě útoku,“  komentoval Alex Main, senior spolupracovník pro mezinárodní politiku v Centru pro ekonomický a politický výzkum se zaměřením na zahraniční politiku USA, Latinskou Ameriku a Karibik.„Neexistuje žádný důkaz, že Kubánci  ve Venezuele ovlivňují chod země, že by měli skutečný vliv nebo kontrolu v rámci bezpečnostního aparátu Venezuely, nebo dokonce i jeho zpravodajského aparátu, jak je často Kuba obviňována,“ pokračuje Alex Main v rozhovoru pro The Real News Network.

„Je tu myšlenka, že Kuba má, jak víte, velmi zlověstné cíle a chce poškodit Spojené státy, chce ohrozit bezpečnost USA. A to od počátku šedesátých let, kdy se samozřejmě jednalo o raketovou krizi mezi USA a Sovětskm svazem. Dnes není Sovětský svaz. V Latinské Americe nejsou žádné jaderné rakety. Vypadá to, že je to velmi přitažené. Myslím si, že je to nasměrováno, myslím, na velmi, velmi malé, ale stále zjevně mocné publikum na jihu Floridy, které se zdá, že stále má velký vliv na politiku Spojených států a zejména v rámci Republikánské strany,“ upozorňuje Alex Main.


Jak víte Spojené státy  vyzkoušely všechny druhy metod. Samozřejmě, že zvýšily ekonomické sankce, které ve Venezuele způsobují obrovské škody. A myslím si, že věří, že hrozby vojenského zásahu budou také sloužit k nutnému tlaku na jistě ozbrojené síly Venezuely. To si nemyslím. Ale je to metoda, kterou používají. Myslím, že ani senátor Graham opravdu nevěří tomu, co říká, vycházím z toho, že někdy v loňském roce měl rozhovor s prezidentem Trumpem, ve kterém se ho Trump zřejmě ptal na vojenskou invazi do Venezuely. A Grahaml to odmítl jako  šílený nápad, i když potvrdil, že je obecně příznivcem pro americký vojenský zásah ve všech ostatních případech.

Takže si myslím, že je to spíše taktika, další tlak na Venezuelu. Problém je v tom, že upevňuje nápad o vojenském zásahu. Myslím, že to otevírá dveře. A víte, že je docela možné, že další etapou bude určitě vytvořit kontext, kdy může nastat skutečný americký vojenský zásah,“ dodal  Alex Main.

(rp,prvnizprav.cz,realnews,foto:arch.)