Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

USA by na Ukrajině neměly „hrát geopolitické šachy“ jako v Sýrii

USA by na Ukrajině neměly „hrát geopolitické šachy“ jako v Sýrii

Spojené státy by měly Ukrajině pomoci spíše se změnit, než dodávat drahé a nepraktické protiraketové raketové systémy, které nemohou změnit rovnováhu sil v konfliktu.

Americký protirankový systém Juvelin
27.srpen 2017 - 04:20

Napsal to politolog Michael Kofman ve svém článku pro The New York Times.

Podle něj předtím, než „vstoupí do nového dobrodružství", by měly USA měly zkoumat zkušenosti syrské kampaně, v níž vyzbrojily a vycvičovaly „úmírněnou“ opozici a nakonec prohrály v opotřebovací válce.

Během své návštěvy na Ukrajině americký ministr obrany James Mattis potvrdil, že je pro to, aby Kyjev dostal obranné zbraně. Jak píše americký politolog Michael Kofman, zdá se, že se bude mj. Jednat o protitankový raketový systém Javelin.

„Plán Trumpovy administrativy na vyzbrojení Kyjeva je vážné politické rozhodnutí, které může mít dalekosáhlé strategické důsledky. Spojené státy se chystají k nepřímé válce s Moskvou - a nejsou na to připraveny," uvedl analytik. Podle autora článku je teoreticky správné Kyjevu pomoci, ale je alarmující, že toto opatření nebylo předloženo k veřejné diskusi. „Může se ukázat, že vyzbrojení Kyjeva je snadným politickým vítězstvím, ale to je špatný politický kurz."

Politologovi tento nápad připomíná „nezodpovědné pokusy Washingtonu vycvičit a vyzbrojit umírněnou syrskou opozici". Tehdy, poznamenal, všechno skončilo porážkou opozice, jakmile Moskva vstoupila do války, přičemž má Rusko na Ukrajině mnohem závažnější zájmy a zřejmou vojenskou převahu. „Ve schopnost Spojených států tlačit v této oblasti, naopak, téměř nikdo nevěří."
Kromě toho autor článku konstatuje, že proti Kyjevu již dlouho nedochází k útočné činnosti, proto by bylo pro západní země pravděpodobněji nejlepší pomáhat Ukrajině transformovat se, a „nehrát s raketami geopolitické šachy". Stejnou myšlenku sdílí i jiní američtí generálové, jako je Ben Hodges. Poznamenávají, že neexistují žádné náznaky budoucího útoku Ruska na Ukrajinu. V každém případě je podle nich asymetrie sil obou států tak velká, že několik přenosných protitankových raketových systémů pravděpodobně nebude mít vliv na situaci.

Pokud věnujete pozornost samotným Javelinovým komplexům, autor článku je nazývá drahými a nepraktickými. Podle něj za 50 milionů dolarů, které jsou na ně Spojené státy připraveny vynaložit, může Kyjev koupit mnohem více zbraní z jiných zemí nebo dokonce je postavit sám. Navíc většinou lidé na Ukrajině umírají pod útoky dělostřelectva a ručních zbraní a prakticky zde není tanková bitva. A když Kyjev použil své protitankové komplexy, vítězství v těchto bojích nedosáhl.

„Iniciativa s dodávkami raket Javelin na Ukrajinu je ve skutečnosti politickým rozhodnutím, které změní konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou na proxi (zprostředkovanou) válku mezi Spojenými státy a Ruskem," varuje autor. „Ukrajinci snad sní o tom, že Washington vstoupí do konfliktu, což je pochopitelné. Ale američtí politici si musí pamatovat, že jejich povinností je sloužit národním zájmům jejich vlastní země."

„Pokud chce Trumpova vláda vyslat signál Moskvě, pak by si činitelé USA měli pamatovat, že mnozí v Kremlu také chtějí poslat signál," opět varuje politolog. Upozorňuje také na skutečnost, že USA by měly být mnohem opatrnější s tím, jaké signály posílají samotné Ukrajině. „Pro Washington je riskantní, z morálního hlediska, militantně hlásat svoji podpory státu, když vůbec nebude za něj bojovat." Než se Spojené státy „vydají na nové impulzivní dobrodružství", musí se poučit ze zkušenosti ze Sýrie, kde byla zprostředkovaná válka prohrána, napsal Michael Kofman.

Hrozby s vyzbrojením armády Ukrajiny by mělo smysl, kdyby došlo k napjatým jednáním s Moskvou nebo kdyby Moskva vyzbrojovala povstalce v jakékoliv konfliktní zóně, do níž by byla vojensky zapojené Spojené státy. „Ale nyní takový strategický cíl, zdánlivě, není, vysoce postavení úředníci v administrativě jen chtějí poskytnout rakety Ukrajině," dodává autor.


Pokud se však plán s těmito raketami stane skutečností, Spojené státy tak vyčerpají možný pákový efekt na svého geopolitického protivníka - „vypálili by si jednu z mála karet, které jim dává příležitost učinit politické gesto omezené akce". „Pokud Trumpova vláda vnímá konflikt na Ukrajině jako součást nové studené války, pak musí přemýšlet o tom, jak ji chce vyhrát," uvedl Kofman ve svém článku pro The New York Times. A „prázdné signály" nebo rakety nepomohou při konfrontaci s oponentem, jakým je Rusko, a nebude to nic dobrého ani pro Ukrajinu, uzavřel.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)