Svátek má: Libor

Zprávy

Velikost textu:

USA chtějí obklíčit a zkrotit Turecko jako lva, řekl Erdogan

USA chtějí obklíčit a zkrotit Turecko jako lva, řekl Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který komentoval krizi mezi Ankarou a Washingtonem, srovnal svoji zemi se lvem s vytaženými drápy.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
13. října 2017 - 11:04

„Turecko chtějí oblíčit ze všech stran a zkrotit jako lva, který vytáhl drápy. Jsou zvyklí na staré Turecko a neuznávají silné Turecko, Naše odhodlání bránit nezávislost Turecka někoho velmi znepokojuje,“ citovala Erdogana RIA Novosti z projevu je guvernérům v Ankaře.

Obvinil zároveň amerického velvyslance Johna Basse ze zahájení vízové krize.

„Krizi vyvolal zdejší velvyslanec USA. Je nepřijatelné, aby Amerika jmenovala do pro ní strategicky významné země, jako je Turecko, velvyslance, který je nezodpovědný. Na jakoukoliv jejich akci doslovně odpovíme,“ zdůraznil turecký prezident.


Kromě toho obvinil Spojené státy, že dodávají zbraně do silám sebeobrany syrských Kurdů, které Ankara považuje za teroristickou organizaci spojenou s v Turecku zakázanou Kurdskou stranou pracujících.„Pokud chceme u vás koupit zbraně, odkazujete se na Kongres. Teroristické organizaci jste je dávali zadarmo. Na sever Sýrie bylo dodáno 3,5 tisíc nákladních automobilů se zbraněmi.  Kdo může tvrdit, že teroristický koridor na naší jižní hranici je vytvořen pro boj s IS? Cílem je obklíčit Turecko, považují nás za slepé a hluché, ale takové už Turecko není," upozornil Erdogan.

Vztahy mezi Ankarou a Washingtonem se zhoršily minulý týden po zatčení zaměstnance amerického generálního konzulátu v Istanbulu Metina Topuze. Turecké úřady ho obviňují z ohrožení ústavního pořádku, špionáže a pokusu svrhnout vládu, stejně jako z vazeb na bývalého prokurátora Zekeriya Ozy a důstojníky policie, kteří vyšetřovali skandální případy korupce v nejvyšších patrech moci v prosinci 2013.

Velvyslanectví USA uvedlo, že Washington je hluboce znepokojen zatčením Topuze a považuje jeho obvinění za neopodstatněné a podkopávajcí dlouhodobé partnerství s Tureckem.


Od 8. října americká diplomatická mise přerušila udělování neimigračních víz v Turecku, na což Ankara zrcadlově odpověděla a přestala vydávat povolení na vjezd Američanům.

K zhoršení vztahů rovněž přispěl nákup ruských raketových systémů S-400 Ankarou, kvůli čemuž Washington vyjádřil hrubou nelibost vzhledem k tomu, že se jedná o členskou zemi NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)