Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

USA nemusí předkládat důkazy „přítomnosti ruské armády v Donbasu“?

USA nemusí předkládat důkazy „přítomnosti ruské armády v Donbasu“?

Spojené státy nemusí předkládat žádné důkazy na podporu svého vlastního tvrzení ohledně  údajné přítomnosti ruských ozbrojených sil na území Donbasu, prohlásil americký vyslanec Kurt Volker.

Kurt Volker, zvláštní vyslanec Spojených států
7. října 2017 - 10:15

A to prý kvůli přítomnosti „mnoha veřejně dostupných informací o této věci“ prohlásil zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí Kurt Volker v rozhovoru pro „Gazeta.ru“.

„Existuje mnoho veřejně dostupných informací na toto téma: fotografie, včetně satelitních snímků, na sociálních sítích... A nemyslím si, že USA by měly na podporu toho poskytovat nějaké důkazy,“ řekl diplomat (chtělo by to vidět zejména ony "satelitní snímky" ruské armády prohánějící se por Ukrajině, kromě propagandistických tvrzení. Fotografiemi ruské armády na Ukrajině se před nějakou dobou oháněl v americkém Kongresu jeden rusofobní senátor, než se zjistilo, že jde o padělky, že jde o snímky z tzv. gruzínské války z roku 2008 - pozn. red.)


Prohlášení Volkera zní poněkud zvláštně a poněkud arogantně, pokud vezmeme v úvahu, že na základě těchto tvrzení uplatňují proti Rusku sankce a vyzbrojují Ukrajinu a na hranicích s Ruskem se hromadí jednotky a technika NATO.

V červenci tohoto roku totiž (navzdory k všeobecnému tvrzení, které se stalo kánonem vrytým do kamene u ukrajinských a západních představitelů) prohlásil ukrajinský náměstek ministra pro dočasně okupovaná území a vnitřně vysídlené lidí z Ukrajiny Georgij Tuka:„Nemůžeme zatím, přes veškeré úsilí, právně prokázat přítomnost pravidelné ruské armády v Donbasu.“

Podle něj to potvrzují nedávná rozhodnutí soudu v Haagu. Mimo jiné to znamená, že pokud nejsou v oblastech Luhanska a Doněcka, které nejsou pod kontrolou Kyjeva,  ruské orgány moci, nelze z právního hlediska hovořit o jejich okupaci.


Volker rovněž poznamenal, že Spojené státy „budou moci hrát určitou roli při řešení konfliktu“ na východní Ukrajině. Otázkou je, zda v pozitivním smyslu slova, a ne pouze dodávkami zbraní jedné ze stran v občanské válce.

(kou, prvnizpravy.cz, gazeta.ru, foto: youtube)