Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

USA prý plánují ústupek: Vzdají se požadavku odchodu Asada!

USA prý plánují ústupek: Vzdají se požadavku odchodu Asada!

Spojené státy plánují přehodnotit přístup k syrské otázce: například se hodlají vzdát odchodu Bašára Asada v postu prezidenta Sýrie.

Ilustrační foto
7.červenec 2017 - 11:04
Podle listu Daily Beast, který citoval zdroje v Bílém domě, tento krok může být součástí nové strategie syrského urovnání. Jeho základními body má být ponechání Asada syrským prezidentem, souhlasit s myšlenkou „bezpečných zón“ navržených Ruskem a jeho spojenců, opřít se o spolupráci s Moskvou a umožnit ruské vojenské policii mít kontrolu nad určitými oblastmi v Sýrii.

NBC: Tillerson navrhl Rusku vytvoření bezletových zón v Sýrii. Je to past?

Pro Američany je současně důležitá otázka, aby místa dobytá syrskými opozičními skupinami, které Washíngton podporuje, nebyla následně obsazena vládními nebo provládními ozbrojenými silami (jako se stalo v Manbidži), ale zůstaly pod kontrolou např. Syrské svobodné armády.

Tyto ústupky mají podle Bílého domu přispět k trvalé porážce skupiny „Islámský stát“. A budou tvořit základ pro vytvoření „společného mechanismu“ s Ruskem, jehož cílem je vyřešení syrské krize.


Na první pohled se to opravdu jeví jako ústupek Spojených států. Na druhé straně se to dá spíše označit za prosté uznání reality. Rusko sice tvrdí, že nebojuje za Asada, nýbrž za zničení teroristů, ale zároveň syrského prezidenta evidentně chrání. Že například Aleppo kontroluje ruská vojenská policie je daný fakt, a s tím těžko mohou Američané cokoliv udělat. A "bezpečné zóny" jsou spíše zájmem USA, právě pro opoziční syrské síly. Návrh Rexe Tillersona na vytvoření "bezletových zón" je následně logický. Ale zároveň vyvolává podezření ohledně uspořádání Sýrie a její územní celistvosti v delším časovém horizontu.

Ruský prezident Vladimir Putin a americký vůdce Donald Trump se mají setkat v rámci summitu G20 v Hamburku dnes odpoledne.

(kou, prvnizpravy.cz, thedialybeast.com, foto: arch.)