Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

USA rozšíří letecké základny v Evropě, proti údajné ruské agresi!

USA rozšíří letecké základny v Evropě, proti údajné ruské agresi!

Pentagon plánuje vynaložit více než 200 milionů dolarů na rozšíření amerických leteckých základen v evropských zemích, napsaly The Times. Inu, ta "ruská aggrese" je tak strašlivá, že ji každý cítí. Zvláště američtí generálové v Evropě.

Americká stíhačka F-35
22. prosince 2017 - 04:20

Podle publikace toto rozhodnutí Washingtonem bylo vyvoláno v reakcí na poplašná tvrzení amerických velitelů v regionu, kteří už dávno varovali, že je je nutné „zadržovat“ Rusko.

USA hodlají zvýšit svoji vojenskou přítomnost v Evropě, aby „zadržely Rusko". V novém rozpočtu Pentagonu je vyčleněno více než 200 milionů dolarů na rozšíření leteckých základen v Estonsku, Lotyšsku, Maďarsku, Norsku, Rumunsku a na Slovensku. V důsledku toho Američané plánují nasadit v regionu své „nejmodernější neviditelné bitevníky"F-22 a F-35, uvedly The Times.

Podle britských novin se plány Washingtonu v případě evropského konfliktu podrobily vážné revizi kvůli „ruské anexi“ Krymu, „moskevské agrese" na Ukrajině a strachu o bezpečnost baltských republik.
 
Prezident Donald Trump opakovaně uvedl, že chce zlepšit vztahy s Vladimírem Putinem. Nicméně ve své nové strategii národní bezpečnosti je Rusko zařazeno mezi země, které pro Spojené státy představují „největší hrozbu".


Dodatečné finanční prostředky Pentagonu budou přiděleny na „Evropskou iniciativu zadržování". Zvláště bude 14 milionů dolarů vynaloženo na vybudování infrastruktury pro protiponorkové letadlo amerického námořnictva „Poseidon“ na islandské základně Keflavik.
 
Podle The Times nový program Washingtonu částečně reaguje na poplach amerických velitelů v Evropě, kteří již dlouhou dobu varují před nutností „zadržet ruskou agresi".
 
„Musíme se vypořádat s obnovujícím se Ruskem, ale 26 let nepřerušených vojenských operací si vybírá svou daň," uvedl  velitel amerického letectva generálmajor James Martin. Podle něj, od „neuvěřitelného úspěchu" ve válce s Irákem v roce 1991, se americké letectvo hodně změnilo: v té době Pentagon počítal 134 eskader a dnes je jich 55.

 
Pro posílení odstrašujících sil americké velení požaduje po vládě na příští rok 4,8 miliardy dolarů. První F-35 už dorazil na britskou základnu v Suffolku. Z tohoto místa se v případě krizové situace použijí letecké údery, tvrdí publikace.
 
Mezitím se růst investic do obrany, který je od studené války bezprecedentní, stal světovým trendem. Podle expertů budou celosvětové výdaje na armády v roce 2018 činit 1,67 bilionu dolarů, uzavřely The Times. Měly však dodat, že lví podíl na tomto nárůstu mají právě USA a země NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)