Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

USA se těší na „pozvánku" Erdogana do nové války na Blízkém východě!

USA se těší na  „pozvánku" Erdogana do nové války na Blízkém východě!

Recep Tayyip Erdogan se stal pro americké neokonzervativce jakýmsi „zvacím lístkem" k nové rozsáhlé válce na Blízkém východě, napsal Contra Magazin.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
11. dubna 2019 - 10:10

Neopouštějí pokusy vyprovokovat tureckého prezidenta, aby udělal chybu, a v důsledku toho se region znovu uvrhl do chaosu.

„Koneckonců to je jediný způsob, jak mohou ospravedlnit pokračující vojenskou přítomnost v oblasti amerických vojáků,“ vysvětlil autor článku Marco Maier.

Podle komentátora Contra Mazazinu jsou nyní turečtí vojáci seskupeni v jižním Turecku a čekají na rozkazy k zahájení ofenzívy na severu Sýrie. V případě, že Ankara zahájí vojenskou operaci, americké speciální síly na severu Sýrie, které podporují kurdské jednotky, se ocitnou v palbě. To zase výrazně zvýší pravděpodobnost obětí mezi americkými vojáky, je přesvědčen Maier.

„Pokud budou v průběhu turecké operace američtí vojáci zabiti nebo zraněni, Washington bude  podle toho reagovat, což může vést ke katastrofální konfrontaci mezi oběma spojenci NATO. Pravděpodobnost vojenského střetu mezi Tureckem a Spojenými státy nebyla nikdy tak vysoká jako dnes,“ poznamenal autor.


Novinář se ptá, co takoví neokonzervativci jako poradce šéfa Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton, viceprezident USA Mike Pence a americký ministr zahraničí Mike Pompeo opravdu chtějí, a proč se snaží situaci ještě zhoršit.

„Chtějí zapčít mnohem rozsáhlejší nepřátelské akce s tím, že je zapotřebí více amerických vojáků a více amerických zbraní. Chtějí válku ve větším měřítku, která by nutila Trumpa hrát vabank a zesílit boj o nadvládu v regionu. Chtějí, aby američtí vojáci uvízli ve válce, v které nelze předem zvítězit, která by trvala desetiletí a zahrnovala Libanon, Turecko a Írán. Chtějí, aby Washington překreslil mapu Středního východu tak, aby se počet odpůrců snížil a regionální nadvláda Izraele vzrostla. Chtějí víc ohně, více krveprolití, více bojů,“ zdůraznil Maier.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)