Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

USA tlačí na Maďarsko, aby neblokovalo jednání NATO-Ukrajina

USA tlačí na Maďarsko, aby neblokovalo jednání NATO-Ukrajina

Spojené státy podporují jednání komise NATO-Ukrajina a naléhavě vyzývají Maďarsko, aby neblokovalo jednání, uvedla na setkání s novináři stálá velvyslankyně USA v alianci Kay Bailey Hutchisonová.

Kay Bailey Hutchisonová, stálá velvyslankyně USA v NATO
3. října 2018 - 03:20

"Samozřejmě Spojené státy podporují komisi NATO-Ukrajina. Naléhali jsme a budeme nadále naléhat na Maďarsko, aby jednání  neblokovalo. To je důležité, " řekla Hutchisonová .

„Ukrajina je jedním z klíčových partnerů, spojenec, chceme, aby měla stabilní vládu.  Rusové to odmítají. Chceme být silní a NATO dělá vše, aby pomohlo Ukrajincům udržet nezávislost, kterou již samy získali. Na kyjevském Majdanu  lidi protestovali, protože chtějí být v EU a v NATO, a chceme udělat všechno, abychom jim pomohli v tomto hledání,“ pokračovala Kay Bailey Hutchisonová.

Již dříve maďarské ministerstvo zahraničí uvedlo podmínky pro odstranění svého veta vůči komisi NATO-Ukrajina.


Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že Budapešť nebude podporovat sbližování Ukrajiny s NATO, dokud se situace s národnostními menšinami v této zemi nezlepší.


Ukrajinské Jazykové a vzdělávací zákony jsou samozřejmě a především zaměřeny na ruskou menšinu – a je typické, že Západ na porušování mezinárodních norem v tomto případě nereaguje. Nicméně se s tím „veze“ jak maďarská, tak i polská a rumunská menšina. A tomu se už západní země nemohou vyhnout.

(rp,prvnizpravy.cz,usmision,foto:arch.)