Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

USA Today: Polovina Američanů – Trump je oběť „honu na čarodějnice“!

USA Today: Polovina Američanů – Trump je oběť „honu na čarodějnice“!

Polovina Američanů souhlasí s tím, že americký prezident Donald Trump byl skutečně obětí „honu na čarodějnice“, zatímco důvěra voličů ve vyšetřování zvláštního žalobce Roberta Muellera v případě „ruského vměšování“ se otřásla.

Donald Trump, prezident USA
20. března 2019 - 11:04

Musí být zklamáním, že po dvou letech hysterie, špionománie a rusofobie amerických médií a politické elity se americké obyvatelstvo vyjadřuje skepticky v tzv. ruskému vměšování do voleb a účasti Trumpa na „spiknutí“ s Moskvou.

Napsal to USA Today s odkazem na údaje z průzkumů. Kromě toho, jak noviny poznamenaly, poté, co mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi fakticky vystoupila proti obžalobě (impeachmentu), americká společnost začala být skeptičtější rovněž k této možnosti.

V předvečer údajného dokončení vyšetřování americkým zvláštním žalobcem Robertem Muellerem v případě „ruského vměšování" do voleb, nový průzkum ukázal, že důvěra Američanů v Muellera byla otřesena a polovina respondentů souhlasí s tím, že prezident Donald Trump se stal obětí honu na čarodějnice, uvedl USA Today s odkazem na data svého vlastního průzkumu.

Současně počet respondentů, kteří se domnívají, že americká Sněmovna reprezentantů by měla vážně zvážit možnost obžaloby klesl o 10 procentních bodů - na 28%.
 
Výsledky průzkumu však ukázaly, že Američané stále pochybují o Trumpově poctivosti a udržují si diametrálně opačná hodnocení jeho činností. 52% dotazovaných má jen malou nebo žádnou víru v prohlášení amerického vůdce o údajné „tajné dohodě" členů jeho volební kampaně s Moskvou, aby vyhráli volby.
 
Současně 28% věří, že vyšetřování zvláštního prokurátora Muellera bude spravedlivé a přesné, což je o pět procent méně než v prosinci. Pro srovnání, 30% respondentů relativně důvěřuje Trumpovu popření, což je zatím nejvyšší číslo.
 
Během vyšetřování Mueller obvinil 34 lidí, včetně „ruských zpravodajských agentů“, stejně jako Trumpových asistentů a poradců. Obvinění uvedla, že členové volební kampaně Trump chtěli těžit z údajných ruských pokusů „zasáhnout" do voleb, připomněl USA Today.
 
Současně výsledky průzkumu, podle názoru novin, připravily půdu pro tvrdý mezistranický boj, který začne, když se Muellerova zpráva ocitne na stole generálního prokurátora Williama Barra. Vlna Trumpovy kritiky jeho oponentů posílila jeho pozici a zpochybnila záměry vyšetřovatelů.
 
50% respondentů souhlasí s tím, že činnost zvláštního žalobce může být nazývána „honem na čarodějnice“, a proti prezidentovi je prováděno více vyšetřování než u jeho předchůdců z politických důvodů. 47% přitom zastává opačný názor.

 
Podle Davida Paleologose, ředitele Centra pro politická studia na univerzitě v Suffolku, je pozoruhodná skutečnost, že Trump dokázal přesvědčit polovinu voličů, že jeho jednání prochází bezprecedentní kontrolou.
 
„Dokonce i mezi těmi lidmi, kteří tvrdili, že do jisté míry důvěřují vyšetřování Muellera, polovina souhlasila s Trumpovými výroky o honu na čarodějnice," řekl.
 
Mezitím, podle průzkumu, podpora pro obžalobu vážně klesla poté, co mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová připustila tento scénář pouze za podmínky, že by ho podpořily obě strany.
 
„Pokud vůči němu nebude vyhlášen impeachment, pak to není konec světa vůbec, protože rok 2020 je hned za rohem," uvedl při této příležitosti jeden z respondentů, Calvin Crawford. „Zdá se mi, že Trump prohraje, pokud bude na pódiu kandidát, který začne nabízet lidem to, co opravdu chtějí.“

To ovšem zní trochu jako šidítko a slabá náplast odpůrců Donalda Trumpa. Americký prezident si bezesporu zaslouží tvrdou kritiku za svoji pilnou činnost - narušení světového pořádku a vyhrocení situace na úroveň studené války, odchod z dohodnutých mezinárodních smluv, militarizaci země a krácení sociálních programů, „macho“ politiku, stavění zdí atd. -, ale jedné věci se očividně nedopustil – právě onoho „spiknutí“ s Ruskem. Což ovšem nejsou demokraté, kteří před dvěma lety postavili špatnou kandidátku, a prohráli, dodnes schopni uznat.

(kou, prvnizpravy.cz, usatoday.com, foto: arch.)