Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

USA v roce 2017 téměř ztrojnásobily cenu uhlí pro Ukrajinu!

USA v roce 2017 téměř ztrojnásobily cenu uhlí pro Ukrajinu!

Spojené státy téměř ztrojnásobily cenu metalurgického (koksovatelného) uhlí pro Ukrajinu ve srovnání s předchozím rokem, uvedla ruská televize RT.

Klimkin: americké ceny jsou "velmi konkurenční"
19.červenec 2017 - 04:20

Uvádí se to ve zprávě amerického ministerstva energetiky, kterou má televize k dispozici.

Televize poznamenala, že v období leden - březen 2017 Ukrajina kupovala uhlí za 206 dolarů za tunu, zatímco cena za stejné období v roce 2016 činila pouze 71 dolarů za tunu. Navíc se objem  dodaný Kyjevu zvýšil ze 355.100 tun v prvních měsících loňského roku na současných 865.700 tun.

To, co je ale navíc šokující, a na co poukazuje ruské médium, je tvrzení, že pro některé země se cena fosilních paliv naopak snížila. Například Norsko zakoupilo v prvních třech měsících roku 2017 od Američanů uhlí za 125 dolarů za tunu, zatímco v roce 2016 ho kupovalo za 140 dolarů na tunu.

Dodávky amerického uhlí Ukrajině nebudou zadarmo, ani levné!

Nedávno ukrajinský prezident Petro Porošenko během rozhovoru s třemi ukrajinskými televizními kanály řekl, že Ukrajina nakoupí dva miliony tun uhl, v americkém státě Pennsylvánie. Zároveň ukrajinská vláda oznámila, že již nebude kupovat uhlí z Donbasu (jehož cena za tunu se pohybovala okolo 70 až 80 dolarů).


V komentáři k jednání o dodávkách amerického paliva ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavlo Klimkin řekl, že nabízené ceny ve Spojených státech jsou „velmi konkurenční“.

Ovšem, jak se zdá, přátelská pomoc Spojených států Ukrajině opravdu něco stojí, a ukrajinští lídři bez hnutí brvy lžou svým občanům.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)