Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

USA vyzvaly Kyjev k dodržování zásad právního státu

USA vyzvaly Kyjev k dodržování zásad právního státu

Spojené státy vyzývají všechny zúčastněné strany na Ukrajině, aby se vyhnuly násilí v dění kolem bývalého prezidenta Gruzie a exguvernéra Oděské oblasti Michaila Saakašviliho, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Michail Saakašvili
6. prosince 2017 - 07:20

"Sledujeme tuto situaci a to co se děje v Kyjevě. Jsme v úzkém kontaktu s ukrajinskou vládou, je známo, že jsme s ukrajinskou vládou v dobrých vztazích, ale to neznamená, že s nimi ve všem absolutně souhlasíme. Naléhavě vyzýváme ukrajinské úřady, aby situaci uklidnili ... Vyzýváme všechny strany, aby se vyhnuly násilí a dodržovaly zásady právního státu, mezinárodní závazky, "řekla Nauertová na briefingu.

"Jestliže ukrajinské úřady někoho zatknou nebo zadržují, tak to  musí být v souladu se zákony a předpisy této země, stejně jako s mezinárodními závazky v oblasti lidských práv," řekla mluvčí.

Ukrajinská kontrarozvědka SBU se pokusila v Kyjevě zadržet bývalého gruzínského prezidenta a oděského exgubernátora Michaila Saakašviliho. Podle SBU je důvodem podezření ze spolupráce s kriminální organizací, podle politikova advokáta jde o podezření z příprav státního převratu. SBU Saakašviliho zadržela.  Demonstranti bránili převozu Saakašviliho a jeho příznivcům se nakonec podařilo politika vysvobodit z auta.

Přívrženci osvobodili Saakašviliho z policejního auta!

Michail Saakašvili slíbil, že vrátí SBU pouta, která podle něj patří Porošenkovi.

Je stále více zřejmé, že politici USA z doby Obamovy podporovali špatné lidi na Ukrajině. Manévry prezidenta Petra Porošenka ke konsolidaci jeho moci zabraňují vzniku  protikorupčních institucí, které nakonec museli založit západní spojenci Ukrajiny, píše v článku pro Bloomberg Leonid Bershidsky.

Porošenko, který krátce sloužil jako ukrajinský ministr zahraničních věcí, vypadal lépe než je
ho předchůdce na postu ukrajinského prezidenta, sesazený Viktor Janukovyč, a mluvil přijatelně anglicky. On a jeho první premiér Arsenij Jaceńuk věděli, co chce slyšet americké ministerstvo zahraničí a viceprezident Joe Biden, který se na Ukrajině prezentoval jako vedoucí Obamovy administrativy. Takže, když se Ukrajina vynořila z revolučního chaosu v lednu a únoru 2014, USA a EU podpořily Porošenka a Jaceňuka jako nové vedoucí představitele Ukrajiny. Vyzbrojeni touto podporou, v neposlední řadě sliby velké technické pomoci a půjček od Mezinárodního měnového fondu, vyhráli volby a představovali se jako „zápaďáci“, kteří vedou Ukrajinu do Evropy. Ale jejich agendy se ukázaly být spíše exkluzivní samoobsluhou pro ně samé  než pro Ukrajinu.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)