Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

USA zabránily Rusům bombardovat teroristy IS u Bou-Kemalu!

USA zabránily Rusům bombardovat teroristy IS u Bou-Kemalu!

USA kryjí militanty teroristické skupiny „Islámského státu“ (IS), aby je využily k prosazení svých zájmů na Středním východě, oznámilo v úterý rozhořčeně ruské ministerstvo obrany.

Ilustrační foto
14. listopadu 2017 - 14:06

Ruské MO oznámilo, že Spojené státy odmítly bombardovat kolonu militantů, kteří ustoupili z Bou-Kemalu. Zároveň se koaliční letadla snažila zabránit ruským vojenským letadlům, aby na militanty zaútočila.

„Podobná činnost „koalice“ svědčí, že rychlý nástup syrských vojsk v Bou Kemalu zmařil plány Spojených států vytvořit území kontrolované vládou Spojených států na východním břehu řeky Eufrat, mimo kontrolu syrské vlády,“ uvedl ministerstvo obrany.

Ministerstvo zdůraznilo, že „tyto skutečnosti jsou nesporným důkazem toho, že Spojené státy, simulující před gsvětovým společenstvím nekompromisní boj proti mezinárodnímu terorismu, ve skutečnosti poskytují krytí bojejeschopných jednotek IS k jejich přeskupení a používat je při prosazení amerických zájmů na Středním východě."


Ministerstvo poznamenalo, že roli místních „proamerických“ sil, které údajně ovládaly Bou Kamal, byli militanti „Islámského státu“, přebarvení jako vojáci „Demokratických sil Sýrie“ (SDS). „Potvrzením jsou vlajky nalezené ve městě Bu-Kemal, které využívají jednotky SDS," dodalo ministerstvo obrany.

S ohledem na snahy zabránit ruskému letectvu poblíž Bou Kamal, pak, podle ministerstva obrany, vstoupily koaliční letouny vstoupil do vzdušného prostoru do 15 kilometrové zóny kolem města, aby odradily ruské letouny.

„Pro bezpečné zajištění ústupu militantů IS od Bou Kamal před údery vládní vojska se letadla koalice pokusila narušit činnost ruských letadel, nacházejících se v dané oblasti." Přičemž ministerstvo poukázalo dříve bylo dohodnut a schválen Centrem společných vzdušných operací  na základně El Udeid v Kataru, zákaz na letů koalice pod vedením USA letadla v této oblasti.

Fotky z videohry

Ruské ministerstvo navíc ukázalo fotografie pořízené 9. listopadu údajně dronem, které prý ukazují, jak se ozbrojené formace IS zachraňují před letecké údery Ruské federace a vládních sil. Ovšem později se ukázalo, že zveřejnilo fotografie z videohry a nikoliv z dronu, což uvedlo ministerstvo do trapné situace. Uvedlo, že chybu zapříčinil civilní zaměstnanec resortu a věc se prověřuje. Ačkoliv přiznalo chybu, na svém prohlášení o krytí ustupujících militantů koalicí vedenou USA trvá a předložilo stenografický záznam odmítnutí USA bombardovat militanty.

Ministerstvo obrany poznamenalo, že Spojené státy neudeřily na odjíždějící kolony militantů s tvrzením, že militanti se jim „dobrovolně vzdají do zajetí“ a nyní spadají pod ustanovení Ženevské úmluvy „o zacházení s válečnými zajatci“.


Ministerstvo upřesnilo, že „velení ruských vojsk dvakrát adresovalo velení Američany vedené mezinárodní koalice návrh na společnou akci ke zničení ustupující kolony IS na východním břehu řeky Eufrat“.

Na dotazy ruské strany, proč potom ale odcházející s vojenskou technikou a těžkými zbraněmi se radikálové IS znovu přeskupili v oblasti pod kontrolou mezinárodní koalice, a prováděli nové útoky na syrské jednotky v oblasti Bou Kamal, nebyli Američané schopni odpovědět, zdůraznilo ruské ministerstvo.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)