Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

USA zvyšují napětí v Černém moři dalším raketovým torpédoborcem!

USA zvyšují napětí v Černém moři dalším raketovým torpédoborcem!

V Černém moři se zvyšuje napětí. Americké námořní síly zvýšily přítomnost v Černém moři v reakci na údajné posilování ruských sil, uvedla CNN s odvoláním na zdroj v americké armádě.

Americký raketový torpédoborec USS Ross
20. února 2018 - 11:06

Dalším zdroj kanálu - velitel 6. flotily US Navy viceadmirál Christopher Grady připomněl, že Spojené státy poslaly do Černého moře dva torpédoborce. První z nich - USS Ross - vstoupil do Černého moře 17. února, druhý - USS Carney - 18. února. Obě plavidla jsou vybavena na protiponorkový boj a v arsenálu mají křídlaté rakety „Tomahawk“.

Je pozoruhodné, že USS Ross - je jedním z torpédoborců, se kterými v dubnu loňského roku USA zasáhly řízenými střelami „Tomahawk“ syrské letišti Šajrat.

Pro Rusko je navyšující vojenská přítomnost amerických a sil NATO vzhledem k blízkosti Krymu neobyčejně dráždivá (Asi jakoby se ruské vojenské lodě začaly masivně prohánět Mexickým zálivem. Nedávno alarm amerických sil a médií vyvolala pouť ruské špionížní lodě „Vladimir Leonov“ okolo latinoamerického a amerického východního pobřeží – pozn. red.). Navíc Spojené státy zvýšily rozvědnou činnost v této oblasti na hranicích s Ruskem (Krymem) a naznačují, že by si Moskva měla zvykat na tuto „normu“, zatímco Pentagon požaduje, aby Rusko ukončilo své rozvědné lety u hranic USA (Aljašky).

CNN: Ruská špionážní loď u USA – signál držte se od našich základen?
Rusko USA: U Krymu vás uvítají ruské stíhačky a ne ukrajinští partneři!

Na to okamžitě reagovala ruská strana. Místopředseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Jevgenij Serebrennikov řekl, že tvrzení USA o posilování ruských vojenských sil v oblasti Černého moře je „přímou lží“. „V poslední době zní v USA zazní řada obvinění proti Rusku, že posíluje ruský jaderný potenciál a zvýšuje počet jaderných zbraní, a nyní zvyšuje přítomnost v Černém moři. To vše je přímá lež, která se pokouší odvrátit pozornost od svého nárůstu vlastního zbrojení a americké vojenské přítomnosti,“ citovala Serebrennikova RIA Novosti.


Naposledy byly obě lodě amerického námořnictva byli ve vodách Černého moře v červenci loňského roku během americko-ukrajinského cvičení Sea Breeze.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, kommersant.ru, foto: arch.)