Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

V Kyjevě byla zmařena akce „Bonbón“ namířená proti Porošenkovi

V Kyjevě byla zmařena akce „Bonbón“ namířená proti Porošenkovi

SBU zabránila akci „Candy Roshen“ , která měla spustit protesty v Porošenkových obchodech Roshen, oznámil šéf SBU Vasil Hrycak.

Vasil Hrycak, šéf ukrajinské SBU
16.květen 2017 - 06:20

Na tiskové konferenci k zásahu SBU řekl Hrycak, že za celou akcí stál Anfrej Kljujev, šéf Strany regionů, trojnásobný bývalý ukrajinský premiér, který chtěl zdiskreditovat ukrajinského prezidenta.

Šéf SBU také řekl, že celá řada zadržených osob potvrdila, že měli obsadit Porošenkovy obchody a továrnu Roshen v Kyjevě.

Podle Hrycaka bylo naplánováno, že 400 demonstrantů vtrhne do továrny pod záminkou demolice pomníků Karla Marxe.

„Mezi těmito pseudodemonstranty byli příslušníci ATO, kteří tak chtěli útočit proti prezidentovi v jeho obchodech  Roshen,“ pokračoval Hrycak.

Lidi mají Porošenka plné zuby, v jeho obchodech měly být bomby

SBU dále zjistila, že organizátoři akce jsou ruské zpravodajské služby, dále Andrej Kljujev, šéf Strany regionů, bývalý náměstek Nejvyšší rady za Stranu regionů Vladimir Olejnik a lídři „Antimajdanu“ Jurij Kot a Oleksandr Zinčenko.

Hrycak dále uvedl, že tyto protesty jsou zaměřeny na destabilizaci situace na Ukrajině a zdiskreditování Ukrajiny na celém světě. „Když bude zničena vertikální struktura na Ukrajině, tak Rusko přejde do otevřené agrese“ .

Hrycak potvrdil, že je zatčeno 8 aktivistů a bylo identifikováno 40 organizátorů, kteří měli k dispozici  v Kyjevě síť asi 5.000 potenciálních aktivistů.

Tento protest není první a ani ojedinělý, Ukrajinci jsou nespokojeni s vládou a svým prezidentem již delší dobu. Před rokem došlo k protestům také ve Lvově, kde účastníci demonstrace poškodili obchod Roshen. (rp,prvnizpravy.cz,cenzor.net,foto:arch.)