Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

V USA se média tragikomicky dohadují nad fotkami Lavrova a Trumpa

V USA se média tragikomicky dohadují nad fotkami Lavrova a Trumpa

Média v USA se dohadují, je-li přípustné ukázat ruské fotky ze setkání amerického prezidenta, Donalda Trumpa a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, popsal deník Politico.

Donald Trump a Sergej Lavrov - ruské foto
11.květen 2017 - 10:10

Bílý dům oznámil, že tisk na setkání nebyl, ale dvěma osobním fotografům Trumpa a Lavrova bylo dovoleno pracovat. Ruské fotografie, na kterých Trump si třese rukou s Lavrovem a ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem, byly publikovány ruským ministerstvem zahraničí. Americký strana protokolární fotografie nezveřejnila.

Řada amerických novinářů byla rozhořčena, že jim nebylo umožněno pokrytí jednání.

MSNBC televizní kanál ukázal fotografie ve vysílání, a jeho korespondent v Bílém domě vysvětlil, že zdroj fotek je „ruský“. Moderátorka Andrea Mitchellová řekla, že administrativa „neumožňuje svobodu tisku“.

CNN ukázala obrázek, který vydala na Twitteru ruská ambasáda. Redaktor Wolf Blitzer zároveň uvedl, že „americké kamery nebyly připuštěny“.

Vedoucí novinářských norem CBS zase podle Politico rozeslal informací zaměstnancům, že ruské fotografie lze využít, ale že musí povinně ohlásit, že média na setkání nesměla, a že zdrojem obrázku je Rusko.

A konečně, Fox News fotografie neukázala. Moderátorka Jenna Lee řekla divákům, že fotografie si lze prohlédnout na internetu. „Ale rozhodli jsme se je neukázat, protože jsme součástí médií v USA a myslíme si, že je důležité, aby měl tisk přístup do Bílého domu,“ řekla Lee.

USA: Mluvil si s ruským vyslancem? Tak musíš rezignovat!

Novináři Washington Postu si stěžovali na Twitteru, že se „musí spoléhat na ruská média“ při pokrytí dění kolem Trumpa.

V sociálních sítích se začala šířit konspirační teore, podle které Trump skrývá své kontakty se zástupci Ruska, protože se bojí amerických médií.

Přičemž tato omezení tisku a v Bílém domě jsou také typická pro předchozí administrativy. Například korespondentí v Bílém domě byli ve sporu s administrativou Baraka Obamy, která často na jednání prezidentova připouštěla jen jeho osobního fotografa, a ostatním reportérům rozdala fotografie Bílého domu.

Odpor Trumpa k médiím je široce znám. A do jisté míry si za omezení mohou samy. Již řadu měsíců vedou urputnou kampaň o „vměšování“ Ruska do amerických voleb ve prospěch Trumpa, přičemž zcela nepříčetně jakýkoliv (normální a pracovní) kontakt s ruskými diplomaty okamžitě obrátily na „spiklenecká“ setkání. Mluvčí Lavrova Maria Zacharová pak jen na facebooku v souvislosti s dotazem na Lavrova, co říká na odvolání šéfa FBI (to je jako se ptát Trumpa, proč třeba Putin neodvolal Medveděva) a stížnosti médiíí na omezení v Bílém domě, konstatovala, že se americká média ocitla v „intelektuální agónii“.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: ruské MZV)