Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Válka v Iráku americké jestřáby nepoučila, chtějí repete ve Venezuele

Válka v Iráku americké jestřáby nepoučila, chtějí repete ve Venezuele

Americká invaze do Iráku vedla ke smrti tisíců amerických vojáků a sto tisíc civilistů, ale příznivci této války pro sebe nevyvodili žádné závěry a jsou připraveni na nová vojenská dobrodružství, řekl Tucker Carlson na Fox News.

Tucker Carlson na Fox News
22. února 2019 - 07:20

Je to téměř 16 let od doby, kdy Spojené státy napadly Irák, aby svrhly režim Saddáma Husajna. Válka v roce 2003 vzala životy více než 4 tisícům amerických vojáků, desítky tisíc byly zraněny. A samozřejmě zemřelo více než 100 000 iráckých civilistů. To vše stálo Spojené státy více než bilion dolarů a vedlejší účinky jsou stále zřejmé.

Možná lze bez nadsázky říci, že bez invaze do Iráku by v Sýrii nedošlo k žádné občanské válce,  nebyla by IS  a v Evropě migrační krize. Pokud se tak stane, tak prezident Trump popře část své volební kampaně, kdy kritizoval tuto válku.

Válka v Iráku se ukázala jako nejvíce osudná a drahá z amerických zahraničních operací od války ve Vietnamu. Možná by to stálo za to, kdyby Američané konečně něčeho dosáhli. Ale uspěli? Tento region na tom není lépe. Zbraně hromadného ničení, které sloužily jako ospravedlnění pro invazi, neexistovaly. A tato skutečnost stojí za to pamatovat si to pro příště, kdy americká vláda a New York Times jednohlasně ubezpečují o "absolutní pravdivosti" čehokoli. Může se stát, že to není pravda. Často se to ukáže.

Ale abychom odpověděli, zda se jedná o užitečné rozhodnutí v širším smyslu, existuje nová studie o válce a jejích důsledcích ve dvou svazcích na 1300 stranách. Armádní vysoká škola Spojených států ho vydala minulý měsíc a událost prošla téměř bez povšimnutí. Výsledky studie jsou zklamáním. Roky nepřátelství v Iráku nevedly k vytvoření prosperující demokracie a skutečně stabilní vládě. Vzkříšená koalice se rozpadla, protože většina spojenců vyslala své vojsko pouze kvůli zásahu a byla příliš malá.


Nejhorší v této zprávě je však závěr, že v irácké válce byl jen jediný vítěz. A tento vítěz není Amerika nebo Irák. Podle autorů se zdá, že jediným vítězem v irácké válce je povzbuzený Írán, který se rozšiřuje.

Poučily Washington tyto lekce? Prakticky žádný z těch, kteří USA vrhli do irácké katastrofy, za to nezaplatil. Ti, kteří nejvíce obhajovali válku, jsou stále zde, Bill Kristol, Max Booth, John Bolton ... Mnozí z těchto lidí chtějí opakovat irackou válku s ještě větším rozsahem v Sýrii, Libyi, Jemenu, Venezuele či samotném Íránu. Nepoučili se nic. A oni by mohli dostat šanci to udělat znovu.

(rp,prvnizpravy.cz,foxnews,foto:arch.)