Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Varšava: Naivita Ukrajinců, že EU „za ně vyhraje nad Ruskem“!

Varšava: Naivita Ukrajinců, že EU „za ně vyhraje nad Ruskem“!

Ukrajina se s „Banderou“ do Evropské unie nedostane, řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhovoru s „wSieci“.

Witold Waszczykowski, polský ministr zahraničí
5.červenec 2017 - 04:20

Šéf polského ministerstva zahraničí poznamenal, že hospodářská spolupráce mezi Polskem a Ukrajinou nevypadá dobře, ale „nejhorší ze všeho je samozřejmě v oblasti historie“.

„Náš vzkaz je velmi jasný: S Banderou se do Evropě nedostanete,“ prohlásil Witold Waszczykowski.

Ukrajina ukazuje Polsku dvě tváře své politiky
Polský historik: Ukrajina bude muset projít denacifikací!


„Musíme to říkat nahlas i potichu. Neozopakujeme chyby 90. let, kdy nebyly vyřešeny některé problémy ve vztazích s Německem a Litvou. Mám na mysli postavení polské menšiny v těchto zemích. Poté, co jsme se poučili z této zkušenosti, budeme po Ukrajině kategoricky požadovat, aby všechny problémy byly vyřešeny ještě před tím, než bude Kyjev u bran Evropy a bude žádat o členství. Rovněž tak budeme rozhodní, jako například Řecko v souvislosti s názvem Makedonie,“ uvedl (Řecko odmítá vstup Makedonie do EU právě kvůli názvu státu, který je podle Řeků jejich historickým vlastnictvím. Navíc v tom vidí skrytý útok na svoji severní provincii se stejným názvem – pozn.red.).

Šéf polského ministerstva zahraničí řekl, že nevidí žádnou velkou vůli ukrajinského vedení k řešení naléhavých problémů v zemi.

„Příliš mnoho z toho jim není po chuti. A k tomu se ještě připojuje naivní víra Ukrajinců, že Evropané, Němci a Francouzi za ně zvítězí v konfliktu s Ruskem,“ dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsietci.pl, foto: arch.)