Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Ve spolkové zemi, Braniborsku, výrazně vzrostl počet extremistů

Ve spolkové zemi, Braniborsku, výrazně vzrostl počet extremistů

Také v roce 2018 zaregistroval Brandenburský úřad na ochranu ústavy nárůst extremistů - a to ve všech politických táborech. Největším problémem zůstává pravicový extremismus, toto číslo dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 1993.

Ilustrační foto
20. června 2019 - 06:20

Počet extremistů v Braniborsku se opět výrazně zvýšil, hlavně pravicový extremismus je na vzestupu. Vyplývá to z nové zprávy Úřadu na ochranu ústavy v Braniborsku, kterou ministr vnitra Karl Heinz Schröter (SPD) a zpravodajský zpravodaj Frank Nürnberger představili v Postupimi.

Počet extremistů v roce 2018 vzrostl ve všech táborech - mezi pravičáky, levičáky a islamisty. Největším problémem zůstává pravicový extremismus v Braniborsku. 1675 lidí je počítáno ke  krajně pravicové scéně v Braniborsku. To je o 135 více než v předchozí zprávě a nejvyšší od roku 1993.

Ministr vnitra Schröter řekl, že tento počet roste již pátý rok v řadě. Mluvil o "smutném rekordu". Téměř tři čtvrtiny všech známých pravicových extremistů jsou podle Schrötera považováni za násilníky. Pravicové extremistické organizace posilovaly v jižním Brandenbursku. Tam je scéna neonacistů, rockerů, bezpečnostních strážců, bojových umělců a chuligánů, kteří se stále více a více propojují.


Norimberský šéf ochrany ústavy však varoval před tím, aby se celý region nedostal do pravicového extremismu. S podporou Saska na jihu Braniborska však bylo možné zřídit i pravicové sítě.

I levicová scéna roste již pátý rok v řadě. Výrazný nárůst zaznamenali i levicoví extremisté, Do tohoto tábora se počítá 620 osob, o 100 více než v roce 2017. Scéna tak pátý rok za sebou roste. Počet samotných násilníků se tak zvýšil o 20 až na 240, přičemž násilné činy se snížily o 6 až 18 případů.

Počet islamistických extremistů v Braniborsku je ve srovnání s celým Německem nízký. V uplynulém roce ale také počet vzrostl, až na 180 osob. To je o 50 více než v roce 2017. Největší skupina pochází ze severního Kavkazu.

(rp,prvnizpravy.cz,rbb,foto:arch.)