Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Ve vídeňských školách už je více muslimů než katolíků

Ve vídeňských školách už je více muslimů než katolíků

Ve Vídni se účastní povinné školní docházky více muslimů než katolíků. Na základních školách a nových středních školách v rakouském hlavním městě bylo zařazeno 31.984 muslimských a 29.894 katolických žáků.

Kříž ve škole
15.září 2017 - 03:20

Dále podle údajů z vídeňské městské rady následuje 15.531 dětí bez vyznání  a 9.985 hlásící se k srbské pravoslavné církvi.

Iniciativa politiků a akademiků ve Vídni vyzývá k vzhledem k nárůstu  nekřesťanských studentů, aby se téma náboženství nahradilo  "etikou a náboženstvími".

"Mluvit o filozofii a náboženství společně, to může významně přispět k integraci. Během křesťanského  náboženského vzdělávání došlo k pozitivnímu vývoji, protože probíhají rozhovory i o jiných náboženstvích," vysvětlil Harald Walser, tiskový mluvčí ministerstva školství a teolog Anton Bucher.

Bývalý ředitel gymnázia ve Vídni Michael Jahn řekl při prezentace koncepce Iniciativa   "Náboženství je soukromá věc" , že Rakousko potřebuje tento předmět více než kdy jindy.

"Pokud berete vážně etiku, uvědomujete si, že všechny kultury a náboženství mají podobné principy. V Koránu existují obdobná pravidla jako v Immanuelu Kantovi a v křesťanství," zdůraznil Jahn.


Sociolog Kenan Güngör také vyzval k "demokratické škole“,  protože  "mluvit o těchto tématech jenom hodinu nestačí". Děti by se měly naučit kompromisům. To je předpoklad pro empatii s ostatními skupinami, řekll Güngör.

"Bude to pro všechny dobré, nejen pro muslimy. Můžeme ale také pozorovat zvyšující se politickou  radikalizaci  rakouské  mládeže, " upozornil Kenan Güngör.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)