Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Vědci oznámili začátek „ekologického Armagedonu"!

Vědci oznámili začátek „ekologického Armagedonu"!

Skupina výzkumných pracovníků ze Spolkové republiky Německo, Nizozemska a Spojeného království zaznamenala snížení o tři čtvrtiny počtu okřídleného hmyzu po celém Německu.

Ilustrační foto
19. října 2017 - 11:05

Tato skutečnost představuje vážnou hrozbu pro život na Zemi, vzhledem k významné roli, kterou tito tvorové hrají v potravinovém řetězci a opylování rostlin, uvedli v článku publikovaném v časopisu Plos One.

Od roku 1989 etymologové shromáždili s pomocí stanových pasti v 63 okresech Německa více než 1,5 tisíc vzorků hmyzu. Bylo zjištěno, že celková hmotnost zachyceného hmyzu za 27 let klesla o 76%. Vědci říkají, že tyto údaje platí pro všechny oblasti, kde se vyvíjí zemědělství.

Vědci: Sucho na Středním východě bude pokračovat 10 tisíc let!

Výzkumníci přímo nenazývají příčinu tohoto prudkého poklesu počtu hmyzu, nicméně naznačují, že s nejpravděpodobnějšími faktory je člověkem zničení  přirozeného prostředí, používání pesticidů a globálního oteplování.

„Hmyz tvoří zhruba dvě třetiny veškerého života na Zemi, a nyní jsme svědky jakéhosi strašlivého poklesu. Zdá se, že lidstvo dělá z obrovských ploch půdy místa nevhodná pro většinu forem života, a je nyní na cestě k ekologickému Armageddonu. Když ztratíme hmyz, pak všechno se zhroutí,“ varoval profesor Dave Goulson z University of Sussex, který se studie účastnil.

Skutečností je, že mnohé katastrofy začínaly zcela nenápadně.

(kou, prvnizpravy.cz, journals.plos.org, foto: trustedclothes.com)