Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Velitel armády Srí Lanky vystoupil proti americké vojenské základně!

Velitel armády Srí Lanky vystoupil proti americké vojenské základně!

Velitel ozbrojených sil Srí Lanky, generálporučík Mahesh Senanayake, se postavil proti podpisu dohody o obraně se Spojenými státy, která zajišťuje vytvoření americké vojenské základny na ostrově a její podporu z ostrovního rozpočtu.

Ilustrační foto
14. května 2019 - 10:10

„Jak můžeme tuto dohodu podepsat? Nesouhlasíme s tím, co říká. Je to jako převést váš majetek na jinou osobu a spáchat sebevraždu," řekl velitel armády, citovaný portálem Lankaweb.

Podle důstojníka, po nedávné sérii teroristických útoků na ostrově, „mnoho regionálních a světových mocností se snaží využít současnou situaci, přičemž využívá strategicky důležité místo Srí Lanky pro své vlastní účely".


V souladu s ustanoveními návrhu dohody o obraně USA bude muset Srí Lanka poskytnout všechny nezbytné podmínky pro umístění a údržbu americké vojenské základny na svém území. Smlouva navíc ukládá Srí Lance povinnost postavit se za Washington v jakémkoli vojenském konfliktu, což významně omezuje schopnost ostrovního státu pro diplomatické manévry.

Jak bylo uvedeno v online publikaci Ceylon Today, opakované náznaky srílanského vedení o možnosti podepsat takovou dohodu vyvolaly bouřlivou veřejnou debatu a protesty opozice. Ta zase požadoval, aby vláda zastavila proces vyjednávání týkající se smlouvy, a naznačuje, že pokud bude dohoda podepsána, bude velmi těžké ji zrušit. Podle většiny opozičních stran podkopává obranná dohoda se Spojenými státy suverenitu ostrovní republiky.

(kou, prvnizpravy.cz, lankaweb.com, foto: arch.)