Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Velvyslanec USA: Nejsme proti vašim vztahům s Ruskem, ale dejte si pozor!

Velvyslanec USA: Nejsme proti vašim vztahům s Ruskem, ale dejte si pozor!

Washington nikdy nebude bránit vztahům mezi Moskvou a Vídní, řekl americký velvyslanec v Rakousku Trevor Traina v rozhovoru s ORF.

Trevor Traina, americký velvyslanec v Rakousku
30. srpna 2018 - 06:20

"Je však třeba opatrnost, aby nebyla otevřeně dávána přednost jen jedné straně," vyjádřil americký diplomat své obavy.

Americký velvyslanec v Rakousku Trevor Traina má za sebou na postu velvyslance téměř sto dní. Během tohoto období byla však mnohem větší pozornost věnována vztahům mezi Rakouskem a Ruskem, než se Spojenými státy, obzvláště velkou pozornost vzbudila taneční kreace rakouské ministryně zahraničí  Karin Kneisslové  s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na svatbě. Z tohoto důvodu americký velvyslanec sdílí své obavy.


„Chápeme, že Rakousko udržuje vztahy s Ruskem a my bychom nikdy tomu nechtěli bránit. Je však nutné být velmi opatrní, když je přednost otevřeně dávána jen jedné straně. Každý, kdo chce být zprostředkovatelem a stavět mosty, musí navzájem propojit obě strany, jinak z tohoto mostu nebude mít žádný zisk,“  vysvětlil svůj postoj americký velvyslanec.

„Tento konflikt však nebude trvat dlouho. To je dobrý a důležitý dialog. V obchodních otázkách všichni prezidenti USA usilovali o stejný cíl. Jediným rozdílem mezi Trumpem a jeho předchůdci je jeho strategie, jakým způsobem jde k zamýšlenému cíli,“ odpověděl Trevor Treine na výtky ohledně obchodní války mezi USA a EU.

Přesto pro mnoho ekonomů zůstává Trumpova politická a ekonomická strategie záhadou. Ale když přijde na své vlastní zájmy, její strategie je jasná: například v případě obvinění z financování kampaně, což má za na svědomí právník, který pracoval s Trumpem po celá léta. Na otázku, zda bude Donald Trump v extrémně obtížné pozici, velvyslanec USA odpověděl pouze:

„Bude to hrozné, pokud to bude nudné. Každý den nás ale prezident Trump přitahuje na televizní obrazovky. Nikdy se nenudím jako velvyslanec Spojených států,“, odpověděl velvyslanec  na Trumpovu záhadnou politickou a ekonomickou strategii.

Byla to odpověď diplomata, který možná začal praktikovat diplomacii už od raného věku. Před více než 40 lety byl Trevorův dědeček Treine také velvyslancem v Rakousku.

(rp,prvnizpravy.cz,orf,foto:arch.)