Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Velvyslankyně SRN šokovala Kongres USA obhajobou "Putinova plynovodu"!

Velvyslankyně SRN šokovala Kongres USA obhajobou "Putinova plynovodu"!

Emily Haberová, německá velvyslankyně v USA v březnu 2019 poslala dopisy několika členům Kongresu USA, aby nezpřísňovali sankce proti ruským společnostem Novatek a Gazprom, které realizují projekty v Německu.

Emily Haberová, německá velvyslankyně
26. dubna 2019 - 04:20

Informoval o tom bulvár Bild, který měl k dispozici kopii jednoho z dopisů a napsal, že americký Kongres je v šoku, že velvyslankyně lobbuje za "Putinův plynovod". V něm velvyslankyně de facto varuje Spojené státy, že svým postojem ohrožují své vlastní dodávky LNG do Německa.

„Jsme znepokojeni tím, že Kongres nyní hodlá uvalit nové sankce v energetickém sektoru proti Rusku. Tyto sankce mohou ovlivnit evropskou energetickou bezpečnost," uvedla velvyslankyně. Podle ní Německo a Evropa potřebují terminály pro zkapalněný plyn (LNG) i ruský plyn. „Naše země by měly úzce spolupracovat, pokud jde o zavedení energetických sankcí, které mohou být uloženy Rusku,“ napsala velvyslankyně.


"Jsem také znepokojena tím, že sankce DASKA mohou mít vliv na plánovaný terminál LNG v Rostocku kvůli menšinové účasti ruské společnosti Novatek," dodala. Nový návrh zákona „o ochraně americké bezpečnosti proti kremelské agresi“ (DASKA), představený Kongresu několika americkými senátory, obsahuje návrh na uvalení sankcí na každého, kdo přímo nebo nepřímo investuje milion dolarů a více do ruské infrastruktury vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG), který se nachází mimo Ruskou federaci. Terminál LNG ve výstavbě v Rostocku má být uveden do provozu v roce 2022.

Velvyslankyně poznamenala, že sankce proti společnosti Novatek, které se podílejí na výstavbě, by mohly mít negativní dopad na přijetí importu LNG v Německu a významně bránit rozvoji možností pro dovoz LNG (Právě možný vývoz LNG stojí za ostrým postojem USA k budovanému plynovodu „Nord Stream – 2“ pozn. red.)

Velvyslankyně navíc okomentovala možná opatření USA týkající se projektu „Nord Stream - 2“. „USA opakovaně upozornily na potřebu společného evropského postoje. Nyní je toho dosaženo. V budoucnu bude „Nord Stream - 2“ plně v souladu s novými právními předpisy EU,“ uvádí se v úryvku zveřejněném na internetových stránkách publikace.

Emily Haberová poznamenala, že jakékoli další kroky, které Spojené státy proti projektu přijmou, by byly „kontraproduktivní a podkopaly evropskou dohodu o této složité otázce politiky energetické bezpečnosti“.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)