Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Vesti: Ukrajina se stala centrem pro legalizaci teroristů IS!

Vesti: Ukrajina se stala centrem pro legalizaci teroristů IS!

Vzhledem k benevolentní politice a dírám v migrační legislativě, se Ukrajina stala významným tranzitním bodem a zkušební půdou pro legalizaci militantů Islámského státu.

S ukrajinským pasem do Evropy
4.duben 2017 - 10:15

Jak sdělil deníku Vesti zdroj v oblasti vymáhání práva, bývalí bojovníci usilují o vstup na Ukrajinu, aby pobytem získali doklady.

Podle deníku o tom hovoří policisté, a potvrzuje to registr soudních rozhodnutí. Reportéři zjistili, že bojovníky přitahují díry v migrační legislativě a absence seznamu teroristických a extremistických organizací, na jejichž základě mohou být vyhoštěni ze země.

Nyní bezpečnostní služba vyšetřuje gang, který chtěl údajně organizovat teroristické činy na Ukrajině. To zahrnovalo 15 lidí z řad občanů Ukrajiny, Ruska a zemí Střední Asie, a vedl ho migrant z Dagestánu. Podle vyšetřování, zločinci působili na území pěti oblastí, kde systematicky vymáhali peníze od imigrantů z muslimských zemí, pobývajících na Ukrajině, a část ze získaných prostředků převáděli do zahraničí na financování IS. A na konci listopadu se ukázalo, že tato skupina připravuje teroristický čin: na veřejném místě mělo být vyhozeno do povětří auto. Pátrání potvrdilo operativní informace – doma se u členů gangu našly zbraně, výbušniny, a rovněž tak výkresy a plány pro jejich použití.
 
Jak řekl novinám zdroj z bezpečnosti, bývalí bojovníci usilují o vstup na Ukrajinu, aby se zde usadili a získali příslušné dokumenty.
 
„Většina se vydává za uprchlíky, oběti ze Středního východa,“ sdělil zdroj. Jak novináři zjistili, v soudním registru mají dostatek čerstvých případů, které přicházejí z Iráku nebo Sýrie, kteří se  soudí s migrační službou státu, která zamítla jejich status uprchlíka.
 
„Pro ně je postavení uprchlíka dokonalé krytí, pak žijí na Ukrajině, nebo jdou do Evropy. A proto jsou v proudu skutečných uprchlíků lidé, kteří bojovali v militantních skupinách. Na Ukrajinu pronikají islamisté v malých skupinách prostřednictvím Turecka a Ruska. Hlavní „bránou“ je Oděsa, Kyjev a Charkov. Zde se setkávají se svými kamarády, jsou přepraveni do nájemních bytů, kde přežívají, dokud nezískají doklady za 5-7 tisíc dolarů. Falšují ukrajinské cestovní pasy nebo vpíšou vše, co je nutné, do prázdných forem pasů, které zůstaly na Krymu. A pokud je zastaví migrační služba, postaví se za ně muslimští aktivisté za lidská práva, „Ano, vidíte, že jsou uprchlíci“ i když věděli, že tito lidé bojovali. Využívají principu: je třeba zachránit svého bratra,“ poukázal zástupce bezpečnosti.

EU odkládá bezvízový styk s Ukrajinou, straší je 40 milionů Ukrajinců?

Kromě toho se Ukrajina sama nyní stala zemí, kde IS získává své bojovníky.
 
„Zabývají se tím speciální náboráři na internetu nebo osobně. Potenciálního dobrovolníka mohou doporučit a najmout i společní přátelé. U nás  rekrutovaní letí do Turecka, kde se setkávají na horských stezkách a doprovodí se do výcvikových táborů,“ uvedl zdroj.
 
To potvrzují i imáni.
 
„Náboráři jsou především dobrými psychology, vědí, kde zatlačit. Je možné, že používají hypnózu na děti. Nejvíce přístupní jsou naivní zahraniční studenti, kteří zcela nechápou náboženství, pvzdávají se tradic a dostávají se pod vliv pseudonáboženství,“ vysvětlil deníku imám mešity Islámského kulturního centra v Charkově Šadi Othman.
 
Policie tvrdí, že poté, co se Mohammed Dalain, student-isilovec z Charkova, vyhodil do vzduchu u Bagdádu v roce 2015, odhalilo vyšetřování ukrajinských  bezpečnostních sil řadu islamistických buněk radikálního směru.
 
„Všichni jejich členové byli vypuzeni z Ukrajiny za nelegální pobyt v zemi. Byly případy, že měli doma zbraně.  Problém je v tom, že máme velké díry v legislativě, a v migrační službě můžete získat jakékoliv rozhodnutí za 300 dolarů. My jsme jejich jediný filtr ilegálního pobytu, neexistuje žádný seznam teroristických organizací či nebezpečné literatury, i když jí islámských center hodně přivážejí,“ vysvětlil příslušník bezpečnostních sil.

Politolog mezinárodních záležitostí Andrej Buzarov potvrzuje, že militanti a islámští extremisté využívají benevolentní ukrajinské právní předpisy.
 
„V bezpečnostních orgánech je málo specialistů, kteří rozumí Střednímu východu. Stát sám věnuje malou pozornost k problematice islámu. Pokud jde o to, co to dělá z Ukrajiny tranzitní bod, jsou to  liberální pravidla pro vstup - může vstoupit každý. A seznam spojený s islámskými teroristickými organizacemi, podléhající zvláštních kontrole, neexistuje,“ zdůraznil.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti-ukr.com, foto: arch.)