Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Většina Němců je proti vyhoštění ruských diplomatů

Většina Němců je proti vyhoštění ruských diplomatů

Průzkum Institutu CIVEY, který si zadal Tagesspiegel, ukazuje, že většina Němců odmítá tvrdší sankce proti Moskvě v souvislosti s otravou dvojitého agenta v Anglii.

Ruské velvyslanectví v Berlíně
30. března 2018 - 06:20

Většina Němců kritizuje sankce uložené Moskvě po otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Podle průzkumu veřejného mínění Institutu CIVEY  pro Tagesspiegel se většina Němců staví proti vyhoštění ruských diplomatů z Německa a případnému zpřísnění sankcí EU.

Spolková vláda na začátku tohoto týdne rozhodla, že čtyři ruští diplomaté musí do týdne opustit Německo kvůli útoku jedovatou látkou v Salisbury ve Velké Británii. Sergej Skripal a jeho dcera Julia byly 4. března nalezeny v bezvědomí na lavičce v Salisbury v Anglii. Britští vyšetřovatelé předpokládají, že byli otráveni látkou Novičok, vyvinutou v bývalém Sovětském svazu. Rusko popírá jakoukoliv odpovědnost za útok. Nicméně 26 zemí světa nyní vyhostilo ruské diplomaty.

Rusko vrací úder a vyhostilo 60 amerických diplomatů!


Dobrá polovina Němců hodnotila vyhoštění ruských diplomatů ze strany spolkové vlády jako zveličené, z nichž 30,4 procenta označuje opatření za "zjevně přehnané", zatímco 21,3 procenta označuje jako "poněkud přehnané". Téměř třetina (28,4 procent) chce "vhodnější" opatření. Pouze asi 15 procent respondentů považuje tuto akci za "rezervovanou". Výrazně větší je odmítnutí ve východním Německu. Přibližně 65 procent z nich považuje tento krok za "přehnaný", na rozdíl od asi 48 procent Němců na Západě.

Stoupenci Unie a Zelených nejvíce podporují represivní opatření. U nich jsou také jasné rozdíly.

Unie a Zelení podporují krok jako "vhodný" se 45 procenty a naopak 41 procent voličů AfD a levicových voličů tuto akci jasně odmítají a 75,2 procenta, nebo 69,9 procenta to vnímají jako poněkud přehnanou reakci. Přibližně 53 procent potenciálních voličů FDP také považuje akci "zveličenou", u voličů SPD to je asi 46 procent. 32,5% sympatizantů SPD to považuje za vhodné.

Pokud jde o možné rozšíření sankcí EU proti Rusku, jsou Němci také skeptičtí. Malá většina 52,6 procent je proti dalším sankcím; naopak 38,4% je pro zpřísnění evropských sankcí, 15% je nerozhodnuto. Opět je jasně vidět rozdělení ve východní a západní části Německa. Zatímco 70 procent východních Němců je proti, a pouze 17 procent pro, tak asi 37 procent západních Němců je pro zpřísnění a pouze 47,6 procenta proti. Voliči AfD a Die Linke jsou jasně proti sankcím.

V tomto případě je odmítnutí mezi voliči AfD nejvyšší a to na úrovni přibližně 71 procent, následované přívrženci Die Linke s přibližně 66 procenty. 46,5 procent sympatizantů Zelených souhlasí s takovým krokem a 16 procent je nerozhodnuto. Mezi voliči Unie souhlas a odmítnutí se zhruba vzájemně vyrovnají, 42,3 procenta voličů hlasuje pro a kolem 41 procent proti. U koaličního partnera SPD je asi 43 procent voličů proti takovému kroku a asi 40 procent by to obhajovalo. Přibližně 54% voličů FDP hlasuje proti přísnějším sankcím EU a 16,2% jejich přívrženců je nerozhodnuto.

Mezitím ruské úřady oficiálně požádaly Spojené království o nahlédnutí do vyšetřování útoku jedovatou látkou. Dcera bývalého agenta Sergeje Skripala byla ruskou občankou, uvedla ve svém prohlášení Státní vyšetřovací komise ve čtvrtek v Moskvě.


(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,foto:arch.)