Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Vídeňské islámské školky možná vychovávají budoucí teroristy

Vídeňské islámské školky možná vychovávají budoucí teroristy

Podle studie vídeňského profesora tureckého původu Ednana Aslana se některé z 10.000 dětí ve věku dva až šest let ve 150 muslimských školkách učí korán stejně tak jako křesťanské děti  se seznamují s biblí.

Ilustrační foto
19.duben 2017 - 06:20

Nejméně čtvrtina školek podporuje  konzervativní učení islámu jako je Salafismus  nebo organizace, které vidí náboženství nejen jako soukromou záležitostí, ale nedílnou součástí politiky a společnosti, tvrdí Aslan.

„Rodiče posílají své děti do zařízení, které jim zajistí, že jsou v muslimském prostředí a naučí je pár suras (kapitoly z Koránu),“ sdělil Aslan, uznávaný badatel islámské vzdělání  agentuře AFP.

V Rakousku se rozvinula bouřlivá debata poté, co studie naznačila, že islámské školky ve Vídni pomáhají vytvářet „paralelní společnost“, nebo dokonce produkují nebezpečné budoucí teroristy.

Vídeňská radnice  se snaží  uklidnit situaci a chce mít hloubkovou studii vytvořenou silným šestičlenným výzkumným týmem,  která bude publikována v průběhu letošního roku.

Vídeň má 842 registrovaných školek, 100 z nich je katolických a 13 protestantských, ale přesný muslimských není znám.

Vídeň je domovem pro 1,8 milionu lidí, z nichž polovina má rodiče, kteří se narodili  v zahraničí nebo kteří se sami narodili v zahraničí. Už historicky bylo hlavní město Rakouska magnetem pro cizince, ne všichni, ale byli vítáni.  

Muslimů v Rakousku je už téměř deset procent všech obyvatel

Organizace zastupující 700.000. silnou muslimskou populaci v Rakousku označují Aslanovu studii jako chybnou s tím,  jen rozdmýchává  nepokoje ve společnosti.

„Je to populistická studie s cílem očernit muslimy,“  říká Murat Gurol z nově vytvořené skupiny Muslim Civil Society Network.

(rp,prvnizpravy.cz,thelocal,foto:arch.)