Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Volker: Nejenom Javeliny budou součástí pomoci Ukrajině

Volker: Nejenom Javeliny budou součástí pomoci Ukrajině

Nejenom raketové komplexy Javelin budou součástí americké pomoci Ukrajině, řekl Kurt Volker, zvláštní zástupce amerického ministerstva zahraničí na Ukrajině.

Kurt Volker, zvláštní zástupce USA na Ukrajině
22. února 2018 - 06:20

V rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu řekl, že cílem USA je vyplnění mezer ve výzbroji ukrajinské armády a zvýšení bojeschopnosti ukrajinských ozbrojených sil bránit své území.

Protitankové protiraketové systémy Javelin budou součástí pomoci USA pro Ukrajinu, ale bude toho mnohem víc.

"Jak víte, během Obamovy vlády USA také poskytovaly Ukrajině bezpečnostní pomoc, ale bylo jasné, že nesměly být zbraně smrtící. Trumpova administrativa toto omezení odstranila. To rozšiřuje možnosti USA podporovat Ukrajinu. Ano, komplexy Javelinu budou součástí takové pomoci, ale je toho mnohem víc. Naším cílem je zaplnit mezeru v ukrajinské armádě a zvýšením schopnosti APU bránit své území, "řekl Volker.

Dodal, že USA budou udržovat bezpečnostní pomoc, která je poskytována zdarma, ale Ukrajina bude mít právo koupit si ty zbraně, které jí chybí.
 
Zároveň také Volker zdůraznil, že dodávky zbraní Ukrajině nepomohou k ukončení tohoto konfliktu.
 
"Faktem je, že úkol je jiný. Není třeba vrátit území pomocí těchto zbraní nebo vyřešit konflikt, pro to máme diplomatická  jednání, proto se dohodneme na mírových silách. Úkolem je pomoci Ukrajině, aby se bránila účinněji. Ukrajina je napadena. Horká válka pokračuje. Ukrajinští vojáci jsou zabíjeni  každý týden. Ukrajina jako nezávislý stát má právo na ochranu a můžeme podpořit jeho schopnost bránit se ", poznamenal americký diplomat.

Lavrov: Rusko nemůže zakázat USA dodávky zbraní na Ukrajinu, ale…

„Během tří let nedošlo k zásadním změnám v konfliktu - nevím, jestli to znamená, že je již "vyčerpán". A mimochodem, změna Donbasu do "zmrazeného konfliktu" je také nepřijatelnou volbou, nebude nikoho uspokojovat, „ dodal Volker.

„Doufám, že nakonec bude konflikt vyřešen. Ale zdůrazňuji: v každém případě ho nelze vyřešit zbraněmi,“ upozornil Volker.
 
(rp,prvnizpravy.cz,pravda,foto"arch.)