Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Volker: Spouštíme druhou flotilu v Atlantiku na zastrašení Ruska

Volker: Spouštíme druhou flotilu v Atlantiku na zastrašení Ruska

Druhá flotila v Atlantském oceánu je přirozená reakce Spojených států na „zvýšenou aktivitu“ ruských ponorek v regionu, uvedl Kurt Volker, bývalý americký velvyslanec při NATO pro Fox News.

Kurt Volker, bývalý americký velvyslanec při NATO
27. srpna 2018 - 07:20

V rozhovoru Kurt Volker vysvětlil, že toto rozhodnutí Washingtonu vyšle signál Moskvě, aby nemohla bez problémů navyšovat své námořní kapacity.

S odvoláním na zvýšenou aktivitu ruských ponorek v Atlantickém oceánu, americké námořnictvo obnovuje činnost druhé námořní flotily v oblasti Atlantiku.

To vše se děje na pozadí toho, jak Vladimir Putin obviňuje NATO z toho, že usiluje o přiblížení svých vojenských zařízení  k ruským hranicím.

V Norfolku Spojené státy znovu budují druhou flotilu, která byla v roce 2011 rozpuštěna, neboť to umožnil konec studené války a stabilní světová situace.

Začátkem tohoto roku, velitel námořních operací amerického námořnictva, admirál John Richardson novinářům řekl, že taková činnost ruských ponorek jako je nyní, nebyla k vidění posledních 25 let a obzvláště v  Atlantiku.
 
„Přítomnost druhé flotily v Atlantiku má za sebou dlouhou historii. Nejen během studené války, ale i během druhé světové války jsme doprovázeli lodě, které jeli na evropský kontinent a zpět,“ uvedl k tomu Kurt Volker.

 
„A toto pokračovalo po celou dobu studené války. Bojovali jsme s vysokou aktivitou sovětských ponorek a válečných lodí. Po zhroucení SSSR se úroveň této aktivity a kvalita námořnictva významně snížily,“  pokračoval Volker.
 
„V posledních 10 až 15 letech se však Rusko snaží o obnovení svých vojenských a námořních schopností. A rozvíjí své síly stále více a agresivněji. Přemýšlejte o daných trasách. Jedná se o letecké a námořní trasy z Islandu na pobřeží USA, poté do Venezuely a zpět,“  upřesnil Volker.
 
„Myslím, že opětovným spuštěním druhé flotily, Spojené státy vysílají  signál, že Rusko nemůže jen tak rozšiřovat své ozbrojené síly a posilovat své vojenské schopnosti. Situace bude kontrolována. Navíc bude zajištěna přítomnost USA. Aplikujeme mimořádně důležitý princip volné plavby v otevřeném oceánu,“ zdůraznil Volker.
 
(rp,prvnizpravy.cz,foxnews,foto:arch.)