Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Vraždy, mučení a znásilnění – to vše mohli agenti MI5 pro dobro vlasti!

Vraždy, mučení a znásilnění – to vše mohli agenti MI5 pro dobro vlasti!

Agentům britské tajné služby (MI5) bylo tajně umožňováno páchat trestné činy v zemi již téměř třicet let, informovaly The Times.

Centrála tajných služeb v Londýně
8. října 2018 - 04:20

Článek je pozoruhodný tím, že odhaluje zločinné pokrytectví britských vlád, které dodnes poučují jiné státy o dodržování zákonnosti, lidských práv či dokonce morálky.

Jak noviny poznamenaly, tyto podrobnosti vyšly najevo při pojednávání věci zahájené sdružením organizací pro lidská práva, které tvrdí, že taková politika porušuje základní lidská práva.

Jak se ukázalo na zasedání Nejvyššího soudu ve Velké Británii, agentům a informátorům tajné služby (MI5) bylo tajně povoleno páchat zločiny v zemi téměř třicet let, uvedly The Times.
 
„Tajná a skrytá" politika mohla dovolit MI5 účast v „vraždách, mučení, sexuálním obtěžování nebo jiných závažných trestných činech", pokud usoudila, že je ve státním zájmu.


Jak deník napsal, sankce za trestné činy byla poprvé uznány na britském soudu, když sdružení organizací zabývajících se lidskými právy prohlásilo, že tato politika byla nezákonná. Podle sdružení by to mohlo vést k porušení základních lidských práv, jako je zákaz mučení.
 
„Je tomu tak tehdy, když se služby mohou samostatně obdařit imunitou vůči trestnímu právu," řekl Ben Jaffee, advokát zastupující zájmy unie.
 
Tato politika byla poprvé veřejně uznána v březnu, kdy Theresa Mayové zveřejnila dříve tajné nařízení, které upravuje trestnou činnost tajné služby.
 
Řád, který se minulý rok minulý rok aktualizoval a byl podepsán předsedkyní vlády, umožňuje nadřízeným agentů MI5 povolit svým podřízeným, aby se dopustili zločinů, aby získali zpravodajské informace, které mohou pomoci vyšetřování agentury v souvislosti s terorismem a špionáží.
 
Jak britské vydání uvedlo, nové informace o této politice se objevily na jednání o případu, který podaly dvě organizace zabývající se lidskými právy z Londýna a dvě ze Severního Irska.
 
„Chceme vědět, zda existuje vládní politika, která umožňuje agentům MI5 spáchat beztrestné trestné činy, jako je mučení a vražda. I když naše zpravodajské služby hrají důležitou roli při zajišťování bezpečnosti této země, nevyplývá z toho, že agenti mohou mít právo bez omezení porušovat zákon. Pokud taková vládní pozice skutečně existuje, vláda by o něm měla informovat poslance a veřejnost a také ji otevřít pro právní a parlamentní kontrolu," uvedla Maya Foaová šéfka organizace Reprieve, jedna z organizací zabývajících se lidskými právy.

 
Právník Jaffee na soudním zasedání poznamenal, že tato politika „tak či onak" platila od devadesátých let. Ačkoli toto téma nebylo řešeno u soudu, je pravděpodobné, že tato trestní politika byla uplatněna, kdy důstojníci MI5 školili agenty během konfliktu v Severním Irsku.
 
Podle právních dokumentů, které podal Ben Jaffe, je tato situace veřejně důležitá, protože „v minulosti by povolení k účasti na trestné činnosti činiteli mohlo vést k vážným porušením základních lidských práv".
 
Zpravodajské agentury, ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitra Spojeného království tvrdí, že podrobnosti této politiky nelze veřejně sdělit z důvodů národní bezpečnosti, dodaly The Times.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)