Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Vučić nařídil bojovou pohotovost kvůli zadržení Srbů v Kosovu!

Vučić nařídil bojovou pohotovost kvůli zadržení Srbů v Kosovu!

Srbský prezident Alexander Vučić nařídil ozbrojeným silám země a speciálním jednotkám ministerstva vnitra plnou bojovou pohotovost, informovala národní televize.

Srbská armáda v pohotovosti
28. května 2019 - 11:04

Stalo se tak po incidentu v Kosovu: v úterý ráno, podle předběžných údajů, na severu samozvané republiky bylo zadrženo 13 Srbů.

„Jednotky ROSU (speciální jednotky Ministerstva vnitra Kosova) zaútočily na území všech čtyř srbských obcí na severu Kosova. Úředníci kosovské policie srbské národnosti a civilisté byli zadrženi," uvedla televize.

Dodala, že v obci Zubin Potok a v severní části Kosovské Mitrovice místní obyvatelé staví v ulicích barikády, aby se bránili strojům kosovských sil.

Bělehrad zdůraznil, že již informoval mezinárodní společenství o tom, co se děje. „Pokud nebude kampaň v Prištině zastavena, není pochyb o tom, jaká bude reakce Srbska v odpoledních hodinách," dodal.


Vučić se přitom v předvečer obrátil na parlament s výzvou „přestat klamat veřejnost“ a přiznat ztrátu Kosova. Mluvil také ve prospěch zlepšení vztahů s Prištinou.

Srbský vůdce zároveň poznamenal, že v „nadcházejících dnech nebo měsících“ můžeme očekávat násilné činy Albánců.

V roce 1999, ozbrojená konfrontace albánských separatistů z Kosovské osvobozenecké armády a srbské armády a policie vedla k bombardování Jugoslávie (v té době sestávající se ze Srbska a Černé Hory) silami NATO.

V březnu 2004 vyprovokovali kosovští Albánci pogromy, což vedlo k masovému přesídlení Srbů z provincie a zničení četných památek jejich historie a kultury.

V únoru 2008 vyhlásily kosovsko-albánské struktury v Prištině jednostranně nezávislost. Republika není uznána Srbskem, Ruskem, Čínou, Izraelem, Íránem, Španělskem, Řeckem a řadou dalších zemí.

O tři roky později byl Bělehrad pod tlakem Bruselu a sblížení s Evropskou unií nucen zahájit jednání o normalizaci vztahů s kosovskými Albánci. Dialog je nyní pozastaven.

(kou, prvnizpravy.cz, rts.rs, foto: arch.)