Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Vztahy Francie a Ruska za Macrona? Obtížné a nepřátelské!

Vztahy Francie a Ruska za Macrona? Obtížné a nepřátelské!

Politika Emmanuela Macrona vůči Rusku po jeho vítězství v prezidentských volbách ve Francii se nebude lišit od nynější politiky prezidenta Françoise Hollanda a vztahy budou i nadále obtížné.

Emmanuel Macron, vítěz prezidentských voleb
8.květen 2017 - 04:20

V rozhovoru pro RIA Novosti to konstatoval profesor na Americké univerzitě v Paříži Ziad Majid.

Podle odborníka bude zahraniční politika Macrona blízká k vektoru, vytvořeného pod Hollandem, „se zaměří na vztah s Německem, a to zejména poté, co Britové vystoupili z EU“.

„Pokud jde o vztahy s Ruskem, bude Macron následovat zásady zvolené Hollandem, to znamená vztahy zůstanou tak, jak byly za Hollanda - složité a nepřátelské,“ konstatoval libanonsko-francouzský politolog.

Pokud jde o pozici ve vztahu k oficiálnímu Damašku, i zde podle Madjid bude pokračovat politika Françoise Hollanda. Prioritou Macrona „bude boj s IS a  neuznání Bašára Asada coby partnera v této válce“.

„Bude pokračovat syrské politice Hollanda, ale s větší opatrností a očekávaje nové americké přístupy k Damašku,“ dodal Ziad Madjid.

Macron už dává ultimatum: Buď reformy EU nebo nevyhnutelný Frexit!

Pro Rusko může být vítězství Emmanuela Macrona určitým zklamáním, protože zejména média často citovala Marine Le Penovou, která se vyjadřovala za zrušení protiruských skací a navázání normálních vztahů s Moskvou. Na druhé straně si ruští politici nedělali zase příliš velké iluze o tom, že by se vůdkyně Národní fronty stala francouzskou prezidentkou.

Vztahy mezi Paříží a Moskvou se prudce zhoršily po rozpoutání občanské války na Ukrajině a po sjednocení Krymu s Ruskem.

Francie je jedním z členů tzv normandské čtyřky, která vede jednání o mírovém ukončení konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny. Paříž stejným hlasem s Berlínem pravidelně napomíná Moskvu, aby plnila minské dohody a spojuje to s ukončením sankcí. Moskva si občas neodpustí připomínku, že to byla také Francie (plus Německo a Polsko), která v únoru 2014 garantovala dohodu Janukovyče s opozicí na předání moci. Ta však byla opozicí za pár hodin roztrhána a následně se Paříž jednostranně postavila za majdanský protiústavní převrat a novou moc v Kyjevě.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)