Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

Vztahy mezi Poláky a Ukrajinci opravdu nejsou přátelské

Vztahy mezi Poláky a Ukrajinci opravdu nejsou přátelské

Na místě bývalé vesnice Huta Pieniacka na východní Haliči (nyní území Ukrajiny) byl zničen památník připomínající masakr Poláků z roku 1944.

Zbytky památníku
12.leden 2017 - 01:12

Kříž byl pravděpodobně vyhozen do vzduchu a plakety se jmény obětí byly pomalovány v barvách ukrajinské vlajky a vlajky OUN-UPA a runami SS.

Podle informací zveřejněných na ruském webu Regnum došlo ke zničení pomníku v neděli 8.ledna. Informace byla později zveřejněna na ukrajinských a ruských portálech.

28. února 1944 došlo ve vesnici Huta Pieniacka k masakru, bylo zde zabito  asi 850 lidí. Masakr provedla 14. divize SS Galizien, složená z Ukrajinců a spolu s ní příslušníci UPA (Ukrajinská povstalecká  armáda) a ukrajinští civilisté. V průběhu operace zde docházelo k brutálním vraždám, včetně žen a dětí. Z tisíce obyvatel a velkého množství uprchlíků z jiných volyňských vesnic, napadených příslušníky UPA,  přežilo jen 162 lidí. Obec byla srovnána se zemí.

Polsko rozhoduje o trestu za popírání genocidy ve Volyni
Šéf ukrajinského parlamentu Polákům: Volyňská genocida nás nezajímá!

Za sovětské éry zde byly dva pomníky připomínající masakr z roku 1944, ale po osamostatnění Ukrajiny v roce 1991 byly zničeny. V roce 2005 byl pomník obnoven. Vzápětí se zde objevila tabulka s vysvětlujícím nápisem, že "zde nedošlo k žádnému masakru ze strany SS divize Galicie a příslušníků UPA, je to jenom sovětsko-polská propaganda".

28.února 2009 na počest  obětem  se zde konala vzpomínková slavnost, které se zúčastnili pozůstalí a polský prezident Lech Kaczyński a ukrajinský prezident Viktor Juščenko.  Oslavy se pokusila narušit skupina více než sta ukrajinských demonstrantů, kteří nesli červeno-černou vlajku, symbol CNS a symboly současné ukrajinské nacionalistické strany Svoboda.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy, foto:arch.)