Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou mnohem silnější než se zdá

Vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou mnohem silnější než se zdá

Navzdory nedávnému incidentu s ruským letadlem, vztahy mezi Ruskem a Izraelem jsou nadále silné, píše politický analytik Roland Lombardi ve svém článku pro Kapitalis.

Benjamin Netanjahu a Vladimir Putin
10. března 2019 - 09:20

Navzdory současnému ochlazení vztahů mezi Ruskem a Izraelem se ve skutečnosti vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi brzy zlepší, si je jistý analytik Rolan Lombardi.

Od samého počátku ruské kampaně v Sýrii, ruské a izraelské vojenské chování je konstantní, téměř každodenní konzultace. Takže dokonce vojáci vymysleli zvláštní mechanismus, který pomáhá vyhnout se střetům jejich armád na území Sýrie. A do září 2018, kdy došlo k incidentu s ruským letadlem, to fungovalo.
 
Kromě toho všichni už přestali počítat, kolikrát Benjamin Netanjahu jel do Moskvy k rozhovorům. A podle autora článku s tichým souhlasem Ruska může Izrael v Sýrii provádět útoky na síly Íránu a Hizballáhu.
 
A dokonce i ta událost se sestřeleným ruským letadlem, která  ochladila vztahy mezi těmito dvěma státy, umožnila také "rekonfigurovat hodiny" a poskytla Moskvě příležitost změnit rovnováhu sil v tomto regionu v její prospěch. Takže po tomto incidentu byly útoky Izraele mnohem méně časté.
 
Ze strany Izraele by bylo velmi kontraproduktivní hněvat se na Rusko, které začalo hrát tak důležitou roli v regionu. A samotná Izrael potřebuje Moskvu k boji proti Íránu a Hizballáhu. Je těžké si představit, že by se jednoho dne Moskva rozhodla zcela spálit všechny mosty s Izraelem.

 
Podle autora článku mnoho politologů podceňuje vztahy mezi Ruskem a Izraelem a věří, že Rusko nikdy neobětovat své přátelství s Íránem kvůli spojenectví s Izraelem. Politolog však poznamenává, že Moskva a Tel Aviv spolupracují v oblasti boje proti extrémismu v oblasti vesmíru, zbraní, bezpečnosti a špičkových technologií, obchodu a ekonomiky. Rusové navíc tvoří 20% populace Izraele.
 
Zároveň zůstává Izrael nadále klíčovou silou na Středním východě díky své vojenské síle a technologiím i svým zpravodajským schopnostem. A  Rusku to dobře chápe, a proto se s takovým hráčem nebude hádat. Navíc autor článku označuje Írán "jen jako partnera, ale ne spojence" Ruska a tvrdí, že ani Moskva, ani Bašár Asad nechce posílit pozici Teheránu v Sýrii.
 


A analytik připomíná, že Moskva podepsala dohodu o cenách ropy s dalším íránským protivníkem, Saúdskou Arábií.
 
Nyní je Írán v problémech, když Spojené státy odstoupily od smlouvy s Íránem. Trpí sankcemi a vnitřními problémy, a proto více než kdy jindy potřebuje podporu Ruska a v Moskvě se o tom ví. Proto, aby neztratil své poslední kamarády, je Teherán připraven na značné ústupky.
 
Mezitím Izrael podepíše, tak jako Írán dohodu o volném obchodu s Eurasijskou hospodářskou unií. A Benjamin Netanjahu by měl opět letět do Moskvy. Takže navzdory současným obtížím "vztahy mezi Izraelem a Moskvou stále čeká světlá budoucnost," uzavřel politický analytik Rolan Lombardi.

(rp,prvnizpravy.cz,kapitalis,foto:kremlin.ru)