Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Washington kontroluje Porošenka zda ještě vládne na Ukrajině

Washington kontroluje Porošenka zda ještě vládne na Ukrajině

Na „kontrolu“ prezidenta Petra Porošenka je zaměřena návštěva Ukrajiny zvláštním zástupcem USA Kurta Volkera  v Kyjevě, vysvětluje Jeremy Pitters, americký politolog.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
1. listopadu 2017 - 03:20

Podle něj Kurt Volker navštívil Kyjev proto, aby se osobně ujistil, že ukrajinský prezident je pánem situace a že je schopen urovnat konflikt na Donbasu.

Washington je znepokojen skutečností, že existují pouliční demonstrace v ukrajinském hlavním městě,  skandální scény probíhají v parlamentu a není žádný pokrok při realizaci minských dohod.

Kurt Volker se setkal s předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Andrijem Parubijem a ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a s prezidentem Petrem Porošenkem. Diskuse se týkala konfliktu na Donbasu, diskutovali také možnou přítomnost příslušníků mírových sil OSN.

Podle analytika Kurt Volker vypracovat zprávu o situaci na Ukrajině založenou na osobní zkušenosti během návštěvy Kyjeva.

NYT: Důvod protestů v Kyjevě je stejný jako před čtyřmi lety – korupce

Politolog: Ukrajinský parlament je špatný
„Současný ukrajinský parlament neodráží stranické preference voličů, a proto nemůže plnit svou legislativní úlohu, "řekl Kirill Molchanov, politolog.

„Parlament, který funguje tři roky, ztratil veškerou svou sílu.  Jen předčasné volby pomohou, ale prezident Petro Porošenko volby nevyhlásí,“ uvedl Molchanov.

Kirill Molchanov upozornil na skutečnost, že koalice je pouze „na oko“ a důležitá rozhodnutí nejsou učiněna v parlamentu, ale v prezidentské radě a předseda vlády Volodymyr Grojsman a jeho kabinet nemají kontrolu nad parlamentem.

Kyjevský parlament, který působí tři roky, přijal 700 zákonů, ale bylo zaregistrováno více než deset tisíc návrhů zákonů. Předcházející Nejvyšší rada zaregistrovala 7400 návrhů zákonů.

(rp,prvnizpravy.cz,karpathir,foto:arch.)