Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Washington ovládla klika, která chce válku s Ruskem i třeba jadernou

Washington ovládla klika, která chce válku s Ruskem i třeba jadernou

Rusové zastavili ukrajinské lodě, které chtěly proplout úžinou. Vzhledem k tomu, že Krym je součástí Ruské federace, tak jsou i vody úžiny územím Ruské federace, píše na facebooku polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke.

Janusz Korwin-Mikke, polský europoslanec
29. listopadu 2018 - 06:20

Ale Ukrajina a velké množství států se domnívá, že Krym de iure patří Ukrajině, vody v úžině jsou tak mezinárodní ...

Až dosud Rusko pouštělo bez problémů ukrajinské lodě Kerčskou úžinou. Situace se změnila po uvedení Kerčského mostu do provozu. Je to nejdelší most v Evropě - 19 km - a velmi drahý. Pokud ukrajinští politici stokrát vyzývali ke zničení mostu, a dokonce ukrajinský generální štáb, tak to Moskva musí brát vážně. Koneckonců před dvěma lety Ukrajinci vyhodili do vzduchu el.rozvaděče, odřízli většinu poloostrova na týden od elektřiny! Takže není překvapující, že Rusové kontrolují všechny lodě.


Ukrajina to ví. Pokud se rozhodla ignorovat ruské předpisy, pak jsou možná jen dvě vysvětlení:

1) Pesimistické: Kyjev koná podle  příkazů z Washingtonu, který ovládla frakce usilující o válku s Ruskem - i kdyby to byla jaderná válka. Je to provokace - ale Rusko to považuje za pokus o průzkum;

2) Optimistické: Na Ukrajině jsou za tři měsíce prezidentské volby. Petra Porošenka stěží podpoří 9% ukrajinských voličů, Tymošenková má podporu 20% , zbylí kandidáti 10% nebo méně).

Takže buď:
2a) Prezident doufá, že tvrdý postoj a hrozba ze strany Ruska bude mít za následek nárůst jeho podpory, tak jako Margareta Thatcherová po rozhodnutí bojovat o Falklandské ostrovy;

2b) Zavedené stanné právo nebude vůbec zrušeno a volby se jednoduše neuskuteční. To může trvat velmi dlouhou dobu.  A Petro Porošenko bude nadále vládnout.

Není vyloučena i utopická verze, že celá kampaň byla organizována po dohodě s Kremlem. Rusové mohou dát přednost na postu prezidenta Porošenkovi než nějakému rozeřvanému vlastenci - a podotýkám, že čokoládové výrobky Porošenkovy firmy se stále masivně prodávají v Moskvě a dalších ruských městech.

Měli bychom si také uvědomit, že i když ten konflikt může být způsoben nadměrnou horlivosti některých důstojníků, tak se to může změnit ve světovou válku ...

Američané jsou připraveni střílet do hispánských imigrantů (a už i stříleli gumovými projektily), snažících se v oblasti San Diego proniknout na území USA. Stejně musí pochopit všichni, kteří budou chtít narušovat ruskou hranici a pronikat na teritoriální území Ruska, že odpověď může být velmi tvrdá. Podobné vtipy už Rusko akceptovat nebude z jednoduchého důvodu. Pokud Rusko nezakročí nyní rázně, další provokace budou pokračovat a další ruská reakce bude o to těžší.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)