Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Washington Times: Hlavním problémem NATO není Putin, ale Erdogan!

Washington Times: Hlavním problémem NATO není Putin, ale Erdogan!

Hlavním hrozbu NATO nepředstavuje Vladimír Putin, ale „islamista ve vlastních řadách" - „diktátor Turecka" Recep Tayyip Erdogan, napsal Daniel Pipes, autor materiálu pro The Washington Times.

Recep Tayyip Erdogan - největší hrozba NATO?
19. října 2017 - 11:04

Po řadě opatření Ankary proti NATO by měla Aliance Turecku zakázat účast svých aktivitách, dokud se „nebude znovu chovat jako spojenec", tvrdí autor.

„Nedostatečná alokace prostředků na obranu, hledání nové role po zhroucení SSSR, opozice vůči Vladimírovi Putinovi - to všechno NATO oslabením neohrožuje. Takovou hrozbou je Recep Tayyip Erdogan - turecký islamistický diktátor,“ napsal v materiálu pro Washington Times ředitel Fóra pro Střední východ Daniel Pipes. Hlavním cílem NATO je „chránit svobodu, společné dědictví a civilizaci členských zemí na základě zásad demokracie, osobní svobody a právního státu". „Do roku 1991 to znamenalo zadržování a boj s zeměmi Varšavské smlouvy, dnes to znamená zadržování a boj s Ruskem a islamismem," podotýká Pipes.


V roce 1995 generální tajemník NATO Willy Claes uvedl, že „islámský terorismus představuje možná největší nebezpečí pro NATO a západní bezpečnost". Erdogan však zabránil provádění protiislamistického plánu NATO. „Namísto rozhodného boje proti islamismu zbývajících 28 členských zemí podléhalo islámu ve svých řadách," tvrdí autor tohoto materiálu. 28 zemí nadále mlčí o „stavu blízkém občanské válce" na jihovýchodě Turecka proti Kurdům. Vytvoření Erdoganovy osobní armády je také netrápí. Zároveň se zdá, že zapomněly, že Turecko omezuje přístup na základnu NATO v Incirliku, o napjatých vztazích mezi Tureckem a Rakouskem, Kyprem a Izraelem, stejně jako na „zlobný antiamerikanismus“ tureckého vedení. Alianci také znepokojuje zatčení 12 Němců, pokusy o atentáty na Turky v Německu, americká rukojmí v Turecku a násilí proti Američanům ve Spojených státech.
 
NATO nezneklidnila skutečnost, že Turecko pomáhá íránskému jadernému programu, íránské zbraně dodává „Hizballáhu“ a diskutuje o možnosti připojit se Šanghajské organizace spolupráce pod vedením Moskvy a Pekingu. Koupě raketového systému S-400 je jen podrážděním, nikoliv skandálem.

„NATO stojí před volbou: buď pokračovat v současné politice v naději, že Erdogan je jen nepříjemná epizoda a Turecko se vrátí na Západ, nebo přijme drastická opatření na vyloučení Turecka z činnosti aliance tak dlouho, dokud se nebude chovat jako spojenec,“ tvrdí Pipes. Společné vystoupení proti „diktatuře" Erdogana dává NATO příležitost připomenout si svůj cíl: „chránit svobodu, společné dědictví a civilizaci". „NATO bude moci znovu získat svůj ztracený štafetový kolík: obranu západní civilizace," shrnul autor The Washington Times.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)