Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Washington Times: Korupce a nebezpečí nového „Černobylu“ na Ukrajině!

Washington Times: Korupce a nebezpečí nového „Černobylu“ na Ukrajině!

Jaderný průmysl na Ukrajině je v havarijním stavu, a riziko nehod, jako byla havárie v Černobylu, mnohem vyšší, než se obyčejně myslí, varuje deník The Washington Times.

Černobyl po jaderné katastrofě
1.duben 2017 - 11:04

Hlavním problémem ukrajinské jaderné energie je korupce sužující celou zemi, upozorňuje článek. Ta stojí za rozmáhající se nezodpovědností a nedbalostí při nakládání s jadernou infrastrukturou, která produkuje 53% energie země.

Na všechny vyskytující se jaderná zařízení v zemi by měla teoreticky dohlížet státní inspekce jaderné regulace, která je podle zákona nezávislým orgánem. Nicméně, v posledních letech bylo standardní praxí jmenovat do jejího vedení lidi ze státního podniku „Energoatom“ namísto nezávislého volebního procesu, tvrdí autor. To vytváří situaci, v níž je regulátor ve skutečnosti podřízen regulovanému, a v případě, že vedení „Energoatomu“ není schopno zajistit soulad s bezpečnostními normami, tak prostě informuje regulační orgán, a ten prodlužuje lhůty pro nápravu nedostatků a zanedbávání bezpečnosti.

Přičemž řada pozic v regulačním výboru Ukrajiny je prázdná po mnoho let. Autor uvádí jako příklad funkci vrchního státního inspektora jaderné a radiační bezpečnosti, která byla neobsazena po dobu tří let.

V takové atmosféře nezodpovědnosti „Energoatom“ nevidí, že je třeba důsledně dodržovat předpisy MAAE a najmout na technologické prověrky prověřené společnosti. Namísto toho se agentura odkazuje na pochybné firmy, které nemají žádné zkušenosti v oboru. Kontroly mezinárodních dozorčích orgánů jsou vzácné a mají stydlivý charakter, uvedly noviny (představa, že ukrajinští naciobalisté chtějí navíc udělat z Ukrajiny jadernou mocnost, vyvolává jen mrazení v zádech - pozn. red.).

Ukrajinští nacionalisté chtějí moc a jaderné zbraně

Kromě toho Západ agresivně podporuje produkty společnosti Westinghouse, divizi japoské společnosti Toshiba, coby alternativní palivo pro jaderné elektrárny na Ukrajině a východní Evropě.

To se prosazuje ne z bezpečnostních důvodů nebo zisků, ale s cílem poškodit ruské zájmy v regionu, poukazuje autor. Ale problém je, že pro ukrajinské reaktory se palivo Westinghouse hodí méně, než ruské, což s sebou nese riziko havárie. Aby toho nebylo zoufalství málo, 29. března 2017 Westinghouse zahájil proceduru bankroku, což zpochybňuje možnost dalšího využití tohoto paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny.

Předpokládá se, že si je Kyjev vědom nebezpečí, který představuje stav jaderné energetiky v zemi, a to nejen pro její občany, ale i pro celou Evropu, a bude schopen odvrátit opakování černobylské tragédie, uzavřel ne příliš optimisticky autor.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)