Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

WE: Americký senátor pochybuje o účinnosti sankcí proti Rusku

WE: Americký senátor pochybuje o účinnosti sankcí proti Rusku

USA jsou přímo posedlé sankcemi. V posledních letech se především zaměřily na Rusko, které obviňují z kde čeho, a zejména ze zasahování do amerických voleb. Nicméně se zdá, že z opojné moci udělovat sankce poněkud střízliví.

Ron Johnson, americký senátor
9. července 2018 - 10:15

Současná ekonomická omezení USA proti Rusku nefungují. V rozhovoru pro The Washington Examiner to konstatoval americký senátor Ron Johnson.

Washington se podle jeho názoru musí zaměřit na individuální sankce proti „oligarchům a členům vlády", aby nepoštval ruský lid proti sobě.

Prezident Trump a zákonodárci USA by měli přezkoumat stávající protiruské sankce. Toto stanovisko vyjádřil v rozhovoru s The Washington Examiner vlivný republikánský senátor Ron Johnson.

„Uděláte krok a nikdo se nikdy nesnaží analyzovat: „Funguje to?"A podle mého názoru pouze pouze pod silným tlakem můžeme tvrdit, že sankce proti Rusku skutečně fungují velmi dobře," uvedl v rozhovoru politik.
 
V minulých dnech se Johnson připojil k delegaci Kongresu v Moskvě, kde se setkal s ruskými diplomaty a zákonodárci, ačkoli zpočátku místní úřady nechtěly, aby ho vpustily do země. Po návratu do své vlasti začal být skeptický ohledně sankcí, jejichž cílem je potrestat Rusko za „zasahování do voleb do roku 2016 a dalších agresivních kroků jeho zahraniční politiky", uvedl článek.
 
„Vždy jsem se obával, že by Putin mohl využít oboustranný meč hospodářských sankcí, aby mohl vinit za nedostatečný ekonomický pokrok Ameriku. Ale opět, zdá se, ve skutečnosti nemají skutečně strašný ekonomický efekt, alespoň ne na Moskvu," zdůraznil Johnson.
 
Podle senátora musí USA častěji uplatňovat individuální sankce proti „Putinovým politickým kolegům a jeho oligarchickým favoritům". Tato opatření jsou nejen efektivnější, ale také umožňují Washingtonu, aby „nepostavil proti sobě ruský lid".
 
„Mám pocit, že cílené sankce vůči oligarchům a členům vlády budou kousat a pravděpodobně budou nejlepší možností, jak ovlivnit jejich chování. Ruskému lidu je jedno, jestli oligarcha nebude moci něco koupit za 10 milionů dolarů v Londýně," řekl Johnson.


Podle politka po cestě do Moskvy zvažuje způsoby, jak posílit důvěryhodný vztah mezi oběma stranami. Zároveň připouští, že USA by se měly vyhnout jakémukoli rozhodnutí, které by Rusko mohlo interpretovat jako projev slabosti.
 
„Když bezohlední silní lidé vidí slabost - zaútočí. Rusko chce skutečně obnovit sféru vlivu, kterou měl Sovětský svaz. A pokud nechcete, aby se to stalo, je třeba dát silné a rozhodné odmítnutí ... ale to neznamená, že bychom měli být nepřátelé," tvrdil Johnson.

 
Senátor také vyjádřil obavy, že Kongres „reagoval příliš ostře na ruský zásah do voleb". V důsledku toho byl přijat zákon, který váže ruce hlavě Bílého domu a donutil ji, aby přijala povinné sankce.
 
„Mluvím upřimně, že zásah do voleb - ať už je to jakkoliv vážné a nepřijatelné - není největší hrozbou pro naši demokracii. Tento problém jsme poněkud přehnali, jako by to byla největší hrozba pro demokracii ... musíme upřímně posoudit, co se stalo ve skutečnosti, jaký to mělo dopad a jaký vliv mají naše sankce v realitě - pozitivní a negativní," dodal politik.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonexaminer.com, foto: arch.)