Svátek má: Marek

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Kvůli rozkolu v Kongresu USA to bude pro Evropany horší!

Welt: Kvůli rozkolu v Kongresu USA to bude pro Evropany horší!

Prozatímní volby ve Spojených státech vedly k rozkolu v Kongresu a pro Evropany se nyní situace může ještě zhoršit, uvedl německý deník Die Welt.

Ilustrační foto
9. listopadu 2018 - 04:20

Pro prezidenta Trumpa bude složitější pokračovat ve svém domácím politickém směru, a proto se bude snažit dosáhnout úspěchu na světové scéně. To ohrožuje Evropu novými cly, zvýšeným tlakem, zvýšením výdajům na obranu a ještě více napjatějšími vztahy s Washingtonem.

Výsledky střednědobých voleb ve Spojených státech nezmírní napětí v transatlantických vztazích - naopak: pro Evropany by se věci mohly zhoršit, konstatoval Die Welt.

Rozdělení Kongresu s republikánskou většinou v Senátu a demokratickou většinou ve Sněmovně reprezentantů nebylo pro někoho velkým překvapením, ale Evropané se s oficiálními reakcemi nepospíchají. „Evropané se obávají možnosti provokovat amerického prezidenta Donalda Trumpa kritickými analýzami, které by byly proti názoru Trumpa na jeho „obrovského úspěchu" v těchto kongresových volbách," tvrdí autor materiálu.

Vztahy mezi Evropou a Amerikou jsou již extrémně napjaté, a to i v klíčových politických otázkách: Washington hrozí, že uloží evropským výrobkům nová cla, vyžaduje, aby země EU významně zvýšily výdaje na obranu a navíc se stáhly z jaderné dohody s Íránem.

Výsledky střednědobých voleb v USA nebudou pro transatlantické vztahy bez důsledků - „nálada mezi USA a EU se bude i nadále zhoršovat", uvedl novinář. Důvodem je, že pro Trumpa bude nyní mnohem těžší vykonávat svou politiku uvnitř země, protože ve Sněmovně reprezentantů ztratil většinu, poukázaly německé noviny.


Pokud bude Trump paralyzován v domácí politice, pokusí se dosáhnout úspěchu v zahraniční politice, zdůraznil v obavách Die Welt. To znamená, že americký prezident zvýší tlak na Evropany a bude se snažit zajistit, aby opravdu investovali 2% HDP do obrany. To bude znamenat zejména potíže pro Berlín, jehož vláda zdaleka nedosahuje tohoto cíle, požadujícího další výdaje v miliardách dolarů.

Pokud bude Trump zbaven svobody manévrování v domácí politice, pak otázka, jak Evropané vynakládají na potřeby NATO, bude ideální oblastí pro jeho prokázání tvrdosti a síly, uvedl autor článku. Evropě to slibuje nepříjemné časy.

Totéž platí pro politiku ohledně Íránu. Vedoucí výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu David McAllister v rozhovoru s Die Weltem uvedl, že neočekává žádné změny v kurzu USA v této oblasti. Je pravděpodobné, že Donald Trump jen zvýší tlak na Írán, aby zabránil protizápadní politice Teheránu v regionu. V EU jsou také zastánci takového postoje, takže akce Spojených států mohou zhoršit rozkol mezi Evropany, kteří v současné době přátelsky podporují jadernou dohodu s Íránem.


Je obtížné odhadnout, jak přesně rozkol v Kongresu USA ovlivní obchodní sféru. Podle publikace se největší změna v tomto odvětví od doby, kdy Trump nastoupil do funkce prezidenta před téměř dvěma lety, byla ztráta důvěry na obou stranách. Trumpova nepředvídatelnost vyvolává nejistotu mezi evropskými partnery USA.

Je zřejmé, že se tlak na Trumpa v domácí politice výrazně zvýší. Podle McAllistera „výsledky voleb do Kongresu v USA ukazují, že mnoho Američanů není spokojeno s politikou prezidenta Trumpa navzdory dobrým ekonomickým výkonům. Jeho ostrá a agresivní rétorika vedla k hlubokému rozdělení země."

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)